30.07.2014, 16:04 | czytano: 1262

"Tak poznaje się świat" (zdjęcia)

Gminna Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach realizowała w lipcu projekt pt. "Tak poznaje się świat: edukacja poprzez zabawę" w ramach Konkurs Grantowego "Aktywna Biblioteka" koordynowanego Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).
Założeniem tego projektu było zapewnienie dzieciom ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu w okresie wakacji poprzez twórczą aktywność, kreatywne nieformalne sposoby nauczania o świecie i jego różnorodności, kultury, nauka poprzez zabawę i współpracę w grupach.
Warsztaty były organizowane dla wszystkich zainteresowanych tematyką. Wśród uczestników warsztatów były także dzieci które nie są użytkownikami bibliotek. Warsztaty zapewniły dzieciom ciekawy sposób spędzania wolnego czasu w okresie wakacji poprzez twórczą aktywność, kreatywne nieformalne sposoby nauczania o świecie, jego różnorodnościach, kulturach, nauka poprzez zabawę oraz współpracę w grupach, integracja między dziećmi oraz budowanie postaw: otwartości, pewności siebie, współpracy w grupie. Liczba dzieci była ograniczona ze względu na warunki lokalowe. Te same warsztaty były organizowane w dwóch miejscowościach: Mizerna i Maniowy.

Były realizowane takie działania jak: zabawa w znajdowanie owoców egzotycznych, odnajdywanie krajów w których rosną dane owoce na mapie i podświetlanym globusie, wspólne obieranie owoców i sprawdzanie co jest w środku, zabawa w smakowanie (zasłonięte oczy), konkurs w nazywanie, zaproszenie gościa z Kamerunu i Japonii, slajdy, wspólne słuchanie muzyki, czytanie literatury z danego kraju, robienie czegoś specyficznego dla danego kraju np. orgiami, taniec, spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem, nauka poprzez eksperymenty oraz poznawania świata przyrody przy użyciu specjalnych pojemników do obserwacji owadów z wbudowanym szkłem powiększającym.

Na zakończenie projektu był zorganizowany wyjazd uczestników projektu do Centrum Edukacji Globalnej „Wioski Świata”.
Projekt ten był realizowany w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „ Sprężyna” – Centrum Edukacji Nieformalnej.
Całkowita wartość projektu 5 600 złotych, dofinansowanie 4 500 złotych.

Źródło: materiały prasowe
Zobacz pełną wersję podhale24.pl