10.08.2014, 21:52 | czytano: 2004

Jak inwestować, aby nie przyszedł komornik? I co gdy już przyjdzie? (materiał promocyjny)

Masz pieniądze? Są idealną karmą dla inflacji: za kilka lat będzie ich tyle samo, ale kupisz za nie dużo mniej. Nie masz pieniędzy? Więc skąd je wziąć tak, aby nie stracić więcej niż pożyczyłeś? I co, gdy do drzwi ma pukać komornik?
Kredyt: zły, ale pociągający?



Czy kredyt może być zły? A czy zły może być młotek? Przecież młotek to tylko narzędzie i nie może być ani zły, ani dobry. A to jak zostanie użyty, zależy tylko od tego kto go weźmie: czy kibol na mecz, czy ojciec, który z dzieckiem będzie robił karmnik dla ptaków. Z kredytem jest tak samo: warto go wziąć, pod warunkiem, że zrobisz to mądrze.

Jeśli chcesz kupić nowy telewizor, możesz miesięcznie odkładać na jego zakup sto złotych. Ale czy odłożysz? Znając życie – na pewno pojawią się „inne ważne wydatki”... A kredyt wymaga pewnej dyscypliny: stówkę odłożyć trzeba. Co więcej telewizor możesz oglądać już dziś, a nie za dwa lata. I ten fakt jest wyjątkowo ważny w przypadku cenniejszych zakupów, jak dom, mieszkanie, czy samochód, na które odkładałbyś całe życie, płacąc nie raty za swoje, tylko czynsz za wynajem.

Twoja firma dostała zlecenie, ale brakło pieniędzy na sprzęt i surowce? Więc nie zarobisz. Chyba, że weźmiesz kredyt – wtedy może zyskiem trzeba się będzie podzielić z bankiem, ale jakby nie patrzeć: lepiej zarobić z kimś mniej, niż samemu nie mieć nic. Poza tym – maszyny zostaną dla Ciebie... Jak widzisz – kredyty są potrzebne, ale trzeba z nimi postępować jak z ostrym nożem: uważnie. Bez ostrego noża obiadu nie zrobisz, ale można się nim skaleczyć.

Jak więc nie skaleczyć się kredytem? Jeśli bierzesz go dla firmy, dobrze się zastanów, czy maszyny które chcesz kupić rzeczywiście będą zarabiały na kolejne raty. Jeśli do domu – zaplanuj wydatki tak, aby mieć za co żyć. Łatwo zapełnić sklepowy wózek kolejnymi gadżetami, gdzie rata każdego to „zaledwie 50 złotych”. Tylko kłania się matematyka: dziesięć gadżetów typu komórka, suszarka, telewizor... To już pięćset złotych, a nie pięćdziesiąt. Rzeczywiście z pensji jesteś w stanie tyle wygospodarować? Jeśli nie, weź żonie suszarkę, sobie komórkę, ale odpuść nowy blender. Stary podziała, przynajmniej do czasu aż spłacisz lodówkę.

Zapytaj też o RSSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Brzmi strasznie, ale w praktyce jest to całkiem proste: ile procent pożyczonych pieniędzy oddamy bankowi za każdy rok, kiedy trzymamy je w portfelu. Albo o całkowity koszt kredytu, czyli o to, ile będziemy musieli bankowi oddać (pożyczka, wszystkie opłaty, oprocentowanie). Na pewno wyjdzie więcej niż w reklamach – logiczne, bo nikt Ci pieniędzy nie pożyczy za darmo. Ale przynajmniej będziesz wiedział, na czym stoisz!

Ratunku, przedawkowałem!



Co, jeśli zdarzyło Ci się wziąć więcej, niż było Ci dane? Nie, nie mówimy o narkotykach, tylko o kredytach? Okazuje się, że kolejne małe raty po zsumowaniu dają prawie połowę pensji, a kredytów jest już tyle, że sam nie wiesz kiedy i komu trzeba zapłacić kolejną ratę? A co, jeśli na te raty przestaje starczać i zaczynasz bać się, że przyjdzie komornik?

Najwyższy czas na zrobienie porządków. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny. Na pewno będziesz przerażony: matko, jeszcze jeden kredyt?! Ale tym razem nie ma czego się bać: bank za Ciebie spłaci wszystkie pożyczki, raty, kredyty, karty debetowe, debety na kontach... I tym sposobem sam będziesz miał czyste konto. Dzięki przedterminowej spłacie wszystkich kredytów, znaczna część odsetek nie będzie naliczona, więc do spłaty będzie dużo mniejsza kwota, niż się spodziewałeś. Dlatego też i Ty do spłaty będziesz miał dużo mniej, przez co w miesiącu będzie tylko jedna rata i to dużo niższa. W ramach kredytu konsolidacyjnego możesz wziąć też dodatkowo trochę gotówki – pozwoli to chwilę odetchnąć i odnaleźć się w nowej, dużo łatwiejszej rzeczywistości.

Co z oszczędnościami?



Masz pieniądze z wesela, z pracy za granicą, ze spadku? Jeśli będziesz trzymał je w domu, za kilka lat pieniędzy będzie tyle samo, ale kupisz za nie dużo mniej. Nazywa się to inflacją. To właśnie przez nią kiedyś paczka papierosów kosztowała cztery złote, a dziś piętnaście. Jeśli pieniądze wsadzisz do banku, inflacja też je zje, tylko wolniej: aby ich nie zjadła, musiałbyś mieć lokatę na 8%, a takich lokat nie ma. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest fundusz inwestycyjny. Tylko fundusz może przynieść zarówno zysk, jak i stratę. Więc? Więc godny polecenia jest multifundusz inwestycyjny: Twoje pieniądze są inwestowane przez kilkanaście funduszy: nawet jeśli jeden lub dwa stracą, Ty i tak będziesz „do przodu”: Twoje oszczędności nie tylko nie stracą na wartości, ale się powiększą!

Urodziło mi się dziecko!



Dziecka gratulujemy, rozumowania współczujemy: nie można traktować urodzenia dziecka, jako wymówki od oszczędzania. Owszem, urodzenie dziecka wiąże się z wieloma wydatkami. Ale czy pomyślałeś o jego dorastaniu? Ile kosztują studia, mieszkanie, samochód, wesele? Dlatego, pomimo że teraz wydatki są duże, trzeba pomyśleć o tych większych w przyszłości. Warto więc na specjalne konto Twojego dziecka odkładać niewielką kwotę każdego miesiąca. Inwestowana przez lata sprawi, że Twoje dziecko będzie miało idealny start finansowy. Kiedy dorośnie, będzie mogło wypłacić sporą sumę: od kilkuset tysięcy, do nawet pół miliona. Na studia powinno starczyć, chyba że będzie na nich imprezowało bardziej niż Ty. ;P


Tekst był odpowiedzią na najczęstsze pytania klientów StanFinance. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o finansach, lub potrzebujesz pieniędzy, zapraszamy na www.finance.stangruppe.pl
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl