03.09.2014, 20:50 | czytano: 2053

W Zakopanem 13 września rusza 6. edycja Festiwalu Muzyka na Szczytach

zdj. Regina Korczak Watycha
W Zakopanem już 13 września rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach. Przez osiem festiwalowych dni w Tatrach wystąpi wiele gwiazd, m.in. The Brodsky Quartet, Apollon Musagete Quartett, Sinfonietta Cracovia, Andrzej Jagodziński, Trio BLUette, Lily Maisky, Jean Luc Tingaud, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Grzegorz Kotów.
O tegorocznej edycji jednej z najważniejszych imprez muzycznych w kraju, mówili organizatorzy Festiwalu podczas konferencji prasowej w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie.
– Nasza przyjaźń trwa sześć lat. To poważny związek – powiedział o współpracy Instytutu Adama Mickiewicza z Festiwalem Muzyka na Szczytach dyrektor Paweł Potoroczyn. Przyznał, że minęło już te kilka lat, które każdy festiwal musi przeżyć, by pokazać potencjał, klasę, wielkość. – I dziś Festiwal Muzyka na Szczytach tę siłę ma. Gratuluję! Z najwyższym szacunkiem i podziwem, bo to energia i praca tej jednej damy – prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza – Danuty Sztencel – podkreślił szef IAM.

Stowarzyszenie im. M. Karłowicza jest organizatorem Festiwalu, Głównym Partnerem – Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra! Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

– Dla Zakopanego Festiwal był początkowo wyzwaniem, przeciwieństwem folkloru, z którym to miasto się kojarzy – podkreślił obecny na spotkaniu z dziennikarzami burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który objął patronat nad imprezą. – Nie brakowało sceptyków. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, by tego typu festiwal nie odbywał się w Zakopanem.

Dlatego właśnie w Tatrach, we wrześniu zagości wiele wyjątkowych wydarzeń artystycznych.

– Festiwal zainauguruje już 13 września polska premiera dzieła córki Andrzeja Panufnika – Roxanny, w wykonaniu legendarnego The Brodsky Quartet – mówił Tomasz Sztencel z rady programowej festiwalu. – Staramy się, by festiwal zawsze miał tematy wiodące, które pozwolą uważnemu słuchaczowi wynieść dużą wiedzę. W tej edycji pierwszym wątkiem jest postać i twórczoć Andrzeja Panufnika, w 100. rocznicę jego urodzin. Drugim – Clara Schumann.

Światowa premiera spektaklu “Clarissima” o słynnej niemieckiej pianistce i kompozytorce, żonie Roberta Schumanna odbędzie się 14 września w Teatrze im. S. I. Witkiewicza. Sztuka, w reżyserii Tomasza Cyza, oparta została na tekście polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej.

– Pisząc monolog Clary Schumann, Justyna Bargielska korzystała z wątków biograficznych, ale jej spektakl to tak naprawdę poruszająca historia kobiety, która czeka na spotkanie z mężem przebywającym w sanatorium dla umysłowo chorych i którego nie widziała ponad dwa lata – mówił Tomasz Cyz. W roli głównej wystąpi Aleksandra Justa, a oprawę muzyczną sztuki stanowić będa utwory Roberta Schumanna i Johannesa Brahmsa, w wykonaniu znakomitego pianisty – Marka Brachy.
Na kolejne dni organizatorzy zaplanowali jeszcze wiele wydarzeń, w tym m.in. koncerty Fluent Ensemble i Trio BLUette, formacji Straszni Panowie Trzej - czyli Andrzeja Jagodzińskiego, Andrzeja Łukasika oraz Janusza Szroma, laureatów Paszportu Polityki - Apollon Musagete Quartett, Lily Maisky. Na finał wystąpi Sinfonietta Cracovia z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, pod batutą Jeana-Luca Tingauda.

Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy filmów, wystawy oraz spotkania z gośćmi honorowymi, m.in.: córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą. Odbędzie się też dyskusja pt. Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne, w której wezmą udział: ks. prof. Tomasz Dąbek z klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, prof. Robert Piłat z Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie oraz dr Marcin Trzęsiok z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Bilety dostępne są w:
Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.

6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r.

Program oraz informacje o festiwalu:
www.muzykanaszczytach.com

mat. prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl