31.10.2014, 14:47 | czytano: 754

Podsumowanie projektu "Integracja w powiecie nowotarskim w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych" (artykuł sponsorowany)

Niemal przez pół roku, bo od czerwca aż do października 2014r., trwała realizacja finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu i Województwo Małopolskie projektu „Integracja w powiecie nowotarskim w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych”.
Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie zorganizowane przez powiat przy wsparciu finansowym województwa. Wpisujące się w projekt wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno osób z niepełnosprawnością, jak i pełnosprawnych, co pozwoliło osiągnąć główny cel projektu - przełamać barierę społeczną postrzegania osób niepełnosprawnych jako grupy zamkniętej i ograniczonej jedynie do własnego środowiska.

W czerwcu br. w Rabce-Zdroju odbyła się Spartakiada Integracyjna Dzieci i Młodzieży pod patronatem mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego. Przez tydzień w halach sportowych, na pływalni, na boiskach i stadionie dzieci oraz młodzież brały udział w indywidualnych i drużynowych rozgrywkach sportowych. Oprócz tradycyjnych dyscyplin takich jak m.in. piłka nożna, siatkowa, kręgle czy tenis stołowy, odbyły się też niestandardowe zawody - wyścig wózków. W Spartakiadzie, jak co roku, wzięło udział ponad 1000 osób niepełnosprawnych z całej Polski. Impreza była znakomitą lekcją integracji oraz popularyzacją zajęć sportowo-rekreacyjnych wśród osób niepełnosprawnych, które pokonując swe słabości wspólnie odnosiły sukcesy w różnych dyscyplinach sportu.

Kolejnym wydarzeniem był zorganizowany we wrześniu w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju I Małopolski Integracyjny Plener Malarski pod nazwą „Krajobraz bez granic”. W plenerze wzięły udział osoby z niepełnosprawnością umysłową ze środowiskowych domów pomocy społecznej z terenu Małopolski, w przeważającej większości z terenu subregionu podhalańskiego obejmującego powiaty: nowotarski, suski i tatrzański. Uczestnikami wydarzenia byli również pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rabki-Zdroju oraz młodzież z I i II Liceum Ogólnokształcącego. Wydarzenie zgromadziło łącznie niemal 200 osób. Większość z nich wzięła udział w konkursie plastycznym, przenosząc na płótno krajobrazy oraz obiekty architektoniczne Rabki-Zdroju. Pozostałe osoby zwiedziły Park Zdrojowy, skorzystały z atrakcji Rodzinnego Parku Rozrywki, a także miały okazję zwiedzić Muzeum Wł. Orkana. Wydarzenie uświetnił także występ zespołu Cocoon Band, przy którego utworach wspólnie bawili się pełno i niepełnosprawni uczestnicy imprezy.

W tym samym miesiącu dni otwarte zorganizowały: ŚDS „Promyk” w Nowym Targu oraz PSOUU w Nowym Targu. W tych dniach zwiedzający mieli okazję poznać sposób funkcjonowania tych placówek oraz uzyskać informacje na temat rożnych form pomocy i aktywizacji jakie oferowane są ich podopiecznym. Wydarzenia te były szczególnie ważne dla rodzin i dla osób niepełnosprawnych, które nie korzystają z żadnej dostępnej formy aktywności i pozostają zamknięte na możliwości, które oferuje lokalne środowisko. Dni otwarte pozwoliły na przypomnienie o istnieniu placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, jak i uświadomienie tych, którzy do tej pory o nich nie słyszeli.

W październiku w Nowym Targu kilkaset osób wzięło udział we współorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo „Chatka”, Małopolskim Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Konkursowe prace malarskie, którymi uczestnicy mieli za zadanie wyrazić swoje „JA”, nadesłało wiele placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu subregionu podhalańskiego. Spośród nich jury nagrodziło i wyróżniło łącznie 40 prac. Wystawa wszystkich nadesłanych dzieł miała miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Tam też, po mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa udali się uczestnicy przeglądu. Po uroczystym wręczeniu nagród i wyróżnień, podopieczni „Chatki” mieli okazję wcielić się na scenie w postaci „Wesela góralskiego”, którego scenariusz napisany został przez terapeutów PSOUU, zaś elementy scenografii i strojów wykonano podczas Warsztatów Terapii Zajęciowej. Dzięki ogromowi pracy wychowawców, animatorów i rehabilitantów wydarzenie okazało się wielkim sukcesem, uświadomiło bowiem uczestnikom, jak wiele dla osób niepełnosprawnych znaczy akceptacja i zrozumienie ich problemów.

Ostatnim elementem składowym projektu była zorganizowana w nowotarskim Kinie Tatry prapremiera filmu „Kilimandżaro. Wygrać albo przegrać” w reżyserii Wojciecha Jachymiaka. Na doskonałym przykładzie wyprawy na najwyższy szczyt Afryki ukazano zmagania osób niepełnosprawnych nie tylko z warunkami pogodowymi, ale przede wszystkim z własnymi słabościami i ograniczeniami. Poruszający dokument obejrzało blisko 200 osób, które wysłuchały ponadto dyskusji z udziałem uczestników wyprawy, uświetniających swą obecnością premierę. Całe wydarzenie prowadzone było przez znanego muzyka i dziennikarza – Jana Pospieszalskiego.

Każde z wydarzeń przyczyniło się do integracji społecznej stwarzając możliwości wzajemnego poznania się środowisk osób pełno i niepełnosprawnych, umożliwiając prezentację talentów i możliwości osób o obniżonej sprawności. Dzięki nim uczestnicy wydarzeń mogli osiągnąć sukces, ale przede wszystkim poczuć, że o ich problemach i potrzebach mówi się głośno i otwarcie.
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl