15.03.2015, 13:36 | czytano: 1047

O Wojciechu Brzedze w zakopiańskiej Okszy (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
W Muzeum Sztuki XX wieku w Willi Oksza w Zakopanem odbyła się promocja książki "Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach". Najnowsza pozycja Wydawnictwa TPN to spis wspomnień wybitnego zakopiańskiego artysty - Wojciecha Brzegi.
Wojciech Brzega to najbliższy współpracownik Stanisława Witkiewicza, wykonawca jego projektów, współtwórca stylu zakopiańskiego, rzeźbiarz, meblarz, pisarz, poczciwy góral i zakopiańczyk, zachwycający się pięknem Tatr, które przyciągały go bardziej niż Kraków, Paryż czy Monachium. Pozostawił po sobie nie tylko wiele arcydzieł sztuki snycerskiej, lecz także wspomnienia, ukazujące czasy, w których żył. "Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach" to wyjątkowy zbiór wspomnień artysty, bogato ilustrowany podobiznami dzieł oraz archiwaliami ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, innych instytucji i osób prywatnych.
Rękopis wspomnień, przechowywany w Muzeum Tatrzańskim, opracowali Anna Micińska, która swoje naukowe życie poświęciła Witkacemu, i Michał Jagiełło – historyk literatury, poeta, pisarz, eseista, przewodnik i ratownik górski. Od pierwszego opracowania gawęd Wojciecha Brzegi minęło 45 lat, a pustkę po jego wspomnieniach wydanych w 1969 roku i dziś już niedostępnych czytelnikom wypełnia nowa publikacja.

"Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach" wzbogacają: nowa gawęda Brzegi, esej Wojciecha Jagiełły Dłutem i piórem, zestawienie wszystkich tekstów zakopiańskiego artysty oraz część albumowa, opracowana przez Helenę Pitoń – kierowniczkę działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego.

pk/ zdj. Piotr Korczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl