26.04.2015, 21:19 | czytano: 1141

Austro – Węgry - "kolebką" państw narodowych

arch. organizatora
NOWY TARG. W Bursie Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego „unosił się duch nieboszczki Austrii i cesarza Franciszka Józefa”. Stało się to za sprawą Wacława Szczepanika, który spotkał się ze stałymi i nowymi uczestnikami comiesięcznych otwartych wykładów naukowych, organizowanych w cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”.
Tytuł kwietniowego wykładu zawierał bardzo ważkie pytanie czy Austro – Węgry w istocie swojej były więzieniem narodów czy też może wręcz odwrotnie kolebką państw narodowych, które powstały na jej gruzach. W czasie swojego wystąpienia Wacław Szczepanik, historyk, muzealnik i pracownik naukowy Muzeum Okręgowego w Tarnowie, szczegółów omówił problemy narodowościowe z jakimi borykała się monarchia w całym okresie swego istnienia. Na przykładzie Chorwatów, Czechow, Słowaków oraz Polaków pokazał różne drogi dochodzenia do uzyskania w roku 1918 swoich państw narodowych. Aczkolwiek w przypadku braci Słowaków, musieli oni na swoją niepodległość zaczekać jeszcze kolejnych niemal dwadzieścia lat.
Podczas spotkania co rusz wywiązywał się żywa dyskusja, w trakcie której wspólnie i prelegent i niezwykle aktywni słuchacze poszukiwali odpowiedzi na zasadnicze pytanie zawarte w tytule referatu. Na koniec spotkania wszyscy doszli do wspólnego wniosku, iż Austro –Węgry w ostatecznym rozrachunku były raczej kolebką niż więzieniem dla szeregu narodów zamieszkujących w jej administracyjnych granicach.

Cykl spotkań naukowych w Bursie Gimnazjalnej organizowany jest od siedmiu lat wspólnie przez: Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej. Wykłady podobnie jak w minionych latach dofinansowane są ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.

Kolejne spotkanie organizatorzy zaplanowali na piątek 22 maja 2015 r. wówczas z dr Tomasz Pudłocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wygłosi odczyt na temat Kobieta w społeczeństwie galicyjskim w II połowie XIX w.

źródło: PTH o/Nowy Targ
Może Cię zainteresować
komentarze
A27.04.2015, 01:00
Boże, zaborca, Austro-Węgry kolebką narodów? Przed zaborami była pustka? Prawicowi historycy do książek !!!! Tak się manipuluje ludzmi i punktuje prawicowym wyznawcom Orbana. Zaraz narodowcy poprzez swoich historyków udowodnią, że Hitler chciał nas oczyścić z Żydowskiego zła i ochronić przed komunizmem. Rzyg, rzyg rzygać się chce.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl