06.11.2015, 14:44 | czytano: 1886

Czardasz w Tarnogrodzie

Niedzicki zespół regionalny Czardasz prezentował spiski zwyczaj Corno niedziela na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (woj. lubelskie). Tylko dwa zespoły z Małopolski - w drodze rejonowych i wojewódzkich eliminacji zostały zakwalifikowane na szczebel ogólnokrajowy, gdzie zaprezentowano czternaście najlepszych przedstawień teatralnych.
Drugim zespołem z naszego województwa była Orawska Grupa Teatralna z Lipnicy Wielkiej.
Prezentację amatorskich widowisk teatralnych oceniała Komisja Artystyczna pod przewodnictwem prof. Lecha Śliwonika - teatrologa. Jej skład tworzyli: prof. Piotr Dahlig - etnomuzykolog, dr hab. Bożena Suchocka - reżyser, dr hab. Katarzyna Smyk - folklorysta, kulturoznawca, dr hab. Edward Wojtaszek - reżyser.

Omówienie programów prezentowanych w danym dniu odbywało się w trakcie warsztatów regionalnych z udziałem wszystkich członków każdego zespołu. Wszystkie grupy otrzymały nagrody pieniężne w tej samej wysokości ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne wartości artystyczne.

Zespół Czardasz najwyższe uznanie zdobył za przekonujące aktorstwo służące wydobyciu interesujących epizodów kultury społecznej i tradycji obrzędowych Spisza w przedstawieniu Corno niedziela. Doceniono odtworzenie dawno zapomnianego zwyczaju, ciekawą konstrukcję scenariusza, oryginalność gwary i swobodę wypowiedzi, różnorodność strojów regionalnych oraz bogatą scenografię. Bardziej szczegółowych pochwał było wiele.

Tak wielkie uznanie daje członkom zespołu ogromną satysfakcję i przekonanie, że praca na rzecz promowania kultury spiskiej jest ważna i warto ją kontynuować. Ren sukces jest okazją do przypomnienia innych ważnych osiągnięć Czardasza w ostatnich latach w Małopolskich Konkursach Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów oraz Konkursach Teatrów Ludowych:
- Brązowa Maska - III miejsce za zwyczaj Krzciny, 2008r.
- II miejsce za Juhaski zywot, 2011 r.
- Złota maska - I miejsce za Wilijom, 2012 r.
- Złota różdżka - nagroda główna za zwyczaj Z radośnikiym, 2013 r.
- II miejsce za Cornom niedziele, 2014 r.
Potwierdza to wielką aktywność zespołu i wysoki poziom artystyczny jego kolejnych programów promujących Spisz.

Maria Waniczek
Może Cię zainteresować
komentarze
po somsiedzku08.11.2015, 19:30
brawo dla członków zespołu - należy się Wam. TAK TRZYMAĆ
przemek08.11.2015, 10:11
Śpisz i kultura??? Proszę o litość..
ech07.11.2015, 19:25
No afera po zbóju. Normalnie na miarę FOOZ.
NT07.11.2015, 15:14
Gratulacje!!
logo07.11.2015, 11:02
I dogrzebałem się !!!. Na stronie Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych znalazłem informację, że Sejmik w Bukowinie Tatrzańskiej został odwołany. Nie odbył się. Nie było wojewódzkich eliminacji. Decyzje o zakwalifikowaniu grup teatralnych z Małopolski do udziału w Ogólnopolskim Sejmiku w Tarnogrodzie podjęte zostały .... To dopiero tajemnica.
logo07.11.2015, 10:43
Szukam i znaleźć nie mogę. Na stronie NCK Sokół również brakuje informacji o Sejmiku w Bukownie Tatrzańskiej w roku 2015. To proste pytanie - odbył się - czy nie ?. Chciałbym zobaczyć protokół z posiedzenia Jury. Tak .. z ciekawości.
górol spiski07.11.2015, 10:17
Wielkie uznanie dla Czardasza z małego Śpisa....
spacerkiem po mieście06.11.2015, 16:17
W ciągu roku odbywają się Regionalne Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych. W naszym województwie przegląd odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej.
Każdy przegląd nominuje zespoły do finałowego Sejmiku. Koniec sejmikowego sezonu to finał zwycięzców z sejmików regionalnych - odbywający się właśnie w Tarnogrodzie.
Poszukaj na stronie Domu Ludowego w Bukowinie.
logo06.11.2015, 14:55
Kiedy i gdzie odbyły się eliminacje wojewódzkie. Nie mogę znaleźć wyników.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl