11.11.2015, 21:26 | czytano: 1004

„Jeszcze Polska nie umarła, dopóki kochamy”

„Jeszcze Polska nie umarła, dopóki kochamy”- te słowa wielkiej patriotki św. Urszuli Ledóchowskiej, której 150. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, stały się myślą przewodnią obchodów 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w ludźmierskiej parafii.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej w Ludźmierzu. Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, uczestnicy udali się do Domu Podhalan na wieczornicę przygotowaną przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Krauszowie.
„Moja ukochana Polska była piękna, bogata, urodzajna, potężna i wielka, wolna i dumna- zbyt wolna może, ale wolność jest tak szlachetna, że chce się ją mieć wszędzie i dla wszystkich”. Tak rozpoczął się spektakl pt. „Jeszcze Polska nie umarła, dopóki kochamy” oparty na słowach św. Urszuli Ledóchowskiej w reżyserii Renaty Lipkowskiej. „Wolnym był mój kraj, rozmiłowanym w wolności, obrońcą wolności. Wszyscy korzystali z dobrodziejstw wolności w mojej Ojczyźnie; uciemiężeni z innych krajów szukali schronienia w Polsce. Potem orzeł, który tak swobodnie krążył w przestworzach, został okuty w kajdany, zamknięty w ciasnej klatce - skończyła się jego wolność.” I tak jak przejmująco o Polsce pisała św. Urszula, tak i w naszym spektaklu Polska skuta kajdanami, poszarpana licznymi walkami została zamknięta w klatce. Młodzi aktorzy przedstawili dramatyczne zrywy Polaków, którzy nigdy nie przestali marzyć o wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Sceny z Powstania Kościuszkowskiego, Powstania Listopadowego i Styczniowego oraz z I wojny światowej poprzeplatane były pieśniami przygotowanymi pod kierunkiem Celiny Błaszczyk. Zaproszeni goście nie kryli łez wzruszenia, ale nie można obojętnie przeżyć tekstów napisanych przez Renatę Lipkowską, która jest nie tylko nauczycielką SP Krauszów, ale również poetką. Była to też wspaniała lekcja patriotyzmu dla naszych uczniów. Wzruszającą całość dopełniły kostiumy, przygotowane przez Małgorzatę Kucharską z Rady Rodziców. Nagłośnieniem zajął się Andrzej Marek, a nad całością organizacji czuwała dyrektor szkoły Barbara Stala oraz siostra Urszulanka Małgorzata Rusek.

Wśród zaproszonych gości znalazły się poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” Nowy Targ, Związku Podhalan w Ludźmierzu, Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Ludźmierzu, Szkoły Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Krauszowie, Gimnazjum nr 2 im. Kazimierza Przerwy- Tetmajera w Ludźmierzu, OSP Krauszowa i Ludźmierza, ksiądz proboszcz z Parafii WNMP w Ludźmierzu Kazimierz Klimczak oraz ksiądz Józef Kadela, siostry Urszulanki, kapitan Jan Jastrzębski z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, przedstawiciel Kuratorium Oświaty Aniela Kasiniak, sekretarz Gminy Nowy Targ Beata Szewczyk, doktor Anna Mlekodaj z PPWSZ w Nowym Targu, prezes Związku Podhalan o. Ludźmierz Ewa Iwulska, prezes Akcji Katolickiej Beata Truty, Rycerze Kolumba, dyrektorzy i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Ludźmierzu oraz Gimnazjum nr 2 im. Kazimierza Przerwy- Tetmajera w Ludźmierzu, twórcy kultury Podhala Wanda Szado-Kudasikowa, Roman Dzioboń, Krzysztof Kokot, Józef Szafarski (Wojtek Ornacki), sołtysi Ludźmierza, Długopola i Krauszowa Jacek Panek, Andrzej Bobek, Stanisław Kalata, radni Stanisław Zubek oraz Maria Cisoń.

---
Jesteś nieśmiertelna, o moja Polsko,
gdyż żyjesz w sercach twych dzieci.
My cierpimy, umieramy,
ale przez śmierć idzie się ku zmartwychwstaniu.
My umrzemy, ale ty zmartwychwstaniesz!
Mimo naszych dzisiejszych cierpień, mimo agonii - patrz,
twoje dzieci z miłością cię otaczają
i śpiewają z nadzieją w sercu: "Jeszcze Polska nie zginęła!"

Św. Urszula Ledóchowska

Celina Błaszczyk, zdj. ach. SP w Krauszowie
Zobacz pełną wersję podhale24.pl