22.11.2015, 14:37 | czytano: 2534

Jest kolejny numer "Almanachu Nowotarskiego" (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. W dzieło tworzenia almanachu zaangażowane są zarówno osoby zawodowo związane z przeszłością Miasta, jak i amatorzy. Wydanie kolejnego, prawie 450-stronicowego tomu to ogromna praca członków Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którym kieruje dr Maciej Hodorowicz i zespołu redakcyjnego pod wodzą dr Stanisławy Trebunia-Staszel.
Oprawę promocji 19. już numeru Almanachu Nowotarskiego zapewnili "Mali Śwarni". Oficjalna prezentacja rocznika nowotarskiego odbyła się w sali obrad Urzędu Miasta.
Tom jak zawsze otwiera poezja. Tym razem są to wiersze Wandy Szado-Kudasikowej i Krzysztofa Kokota.

W dziale "Z przeszłości Miasta" znajdziemy teksty Barbary Słuszkiewicz "W miasteczku gospód, knajp, restauracji i domów zajezdnych w okresie od XVIII do połowy XX wieku", Michała Sieczki "Poligon C.K. artylerii fortecznej w Nowym Targu", Krzysztofa Przybyły "Bór na Czerwonem – miejsce wyjątkowe. Historia i współczesność 1925-2015", Marka Stanisława Fryźlewicza i Henryka Śmiałkowskiego "Nadawanie nazw ulicom w mieście Nowy Targ w latach 1945-1989" oraz Janusza Stopki "Nowotarski (reglamentowany) handel lat osiemdziesiątych".

Rozdział "Z przeszłości regionu" - jak sam tytuł wskazuje - obejmuje szerszy rejon. Tu zgromadzono materiały dotyczące m. in. sztuki plastycznej doby baroku na polskim Spiszu, obsady personalnej niemieckiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w powiecie nowotarskim w latach 1939–1945, czy "znaczenia książki i biblioteki w budowaniu powojennej rzeczywistości".

Były burmistrz Marek Stanisław Fryźlewicz zebrał materiały prasowe ukazujące budowę Powiatowego Domu Kultury w Nowym Targu, a Anna Trebunia-Wyrostek opisała ślady chrześcijańskich wierzeń i obrzędów religijnych na Podhalu. Nie zabrakło także kolejnego materiału poświęconego Józefowi Kurasiowi "Ogniowi" oraz recenzji Bogusława Pachniowskiego "Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich".

Dział "Pamiętniki, relacje, wspomnienia" to zbiór artykułów Moniki Hajnos-Waksmundzkiej "Per aspera ad astra – edukacyjna droga wiejskiej młodzieży podhalańskiej 20-lecia międzywojennego na podstawie wspomnień prof. Andrzeja Waksmundzkiego" oraz "Okupacja hitlerowska 1939-45 we wspomnieniach prof. Andrzeja Waksmundzkiego", zmarłego kilka mieśiecy temu żołnierza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i II Korpusu Wojska Polskiego na Zachodzie - Jana Gryglaka pt. "Na trzech kontynentach z karabinem w ręku", ks. Andrzeja Fryźlewicza "Konsekracja ołtarza Niepokalanej w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu w świetle pamiętnika Adama Zapiórkowskiego" oraz Franciszka Szlagi "Wspomnienie o Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego Podhale".
Opublikowano też wspomnienia o Władysławie Ściborowskim - lekarzu i pierwszym prezes Oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego w Szczawnicy, pułkowniku Stanisławie Styrczuli-Maśniaku, księdzu Stanisławie Marusarzu księdzu Tadeuszu Juchasie i Janie Langerze.

Co ciekawe, 19 Almanach Nowotarski, podobnie jak wydana w ub. roku książka Marka Fryźlewicza "Nowy Targ - Moje Miasto. Galeria Nowotarżan" trafi do Biblioteki Kongresu Narodowego i do Biblioteki Uniwersytetu w Harvardzie.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
komentarze
my młodzi i czas na nas24.11.2015, 20:29
dopuście młodych
czyżby Hodorowicze już nie chcieli pisać bo okres wyborów się skończył
wymieńcie ekipę i będzie wielu do pisania

dać im kopa w górę i niech zostawią w spokoju miasto
wymienić członków towarzystwa wzajemnej adoracji Marka Stanisława Fryźlewicza już PORA po roku zmian w UM
Też nie młody23.11.2015, 18:45
@dziękujemy i stawiamy na nowych - A propos Hodorowiczów, zauważ że obydwaj mają stopnie naukowe i mimo, że nie mieszkają w NT robią coś dla tego miasta i regionu. A ty robaczku czym się możesz pochwalić ? Chyba nawet z czytaniem u ciebie nietęgo, bo gdybyś chociaż spis treści przeglądnął, to nie pisałbyś banialuk, że ' nie ma nowotarżan ani powiatu '.
Napisz też może kto, komu i za co dziekuje oraz jakiż to nowych ludzi i do czego mamy wybrać ?
Przy okazji - na promocji mówili, że chętnie przyjmą ciekawe i wartościowe teksty do Almanachu. Zatem hejterze, do pióra lub klawiatury, bądź tym nowym, ktoś przeczyta, ktoś oceni, może wydrukują a wtedy ocenią to czytelnicy.
Stara23.11.2015, 11:39
Cóż że stawiacie na nowych skoro ich nie ma.Jakoś nie widzę na zdjęciach tych nowych.
dziękujemy i stawiamy na nowych22.11.2015, 21:27
Hodorowiczom dziekujemy .. niech idą do Bukowiny niech idą do Sieprawia i niech nie zawracają głowy ..
Almanach nowotarski a nie ma nowotarżan ani powiatu
Wszystkim dziekujemy !
Wybierzmy nowych ludzi
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl