13.12.2015, 14:16 | czytano: 2006

Akatyst ku czci Bogurodzicy

zdj. Szymon Pyzowski
W sobotni wieczór 12 grudnia, we wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, która jest jedną z 11 świątyń Jubileuszowych trwającego od 8 grudnia Roku Miłosierdzia wybrzmiał Akatyst ku czci Bogurodzicy.
Akatyst jest hymnem liturgicznym, charakterystycznym dla obrządku wschodniego Kościoła. W tradycji bizantyjskiej jest to całe, niekiedy długotrwałe nabożeństwo złożone z pieśni pochwalnych ku czci Pana Jezusa, Bogurodzicy lub świętych, śpiewane, zgodnie z nazwą, na stojąco. Najbardziej znanym, także w Kościele Rzymskokatolickim, jest Akatyst ku czci Bogurodzicy. Uznawany jest w literaturze chrześcijańskiej za najstarszy hymn ku czci Matki Bożej.
Pochodzi najprawdopodobniej z V-VI wieku. Jego autorstwo jest niepewne: ostatnio najczęściej bywa przypisywany świętemu Romanowi Śpiewakowi. Około VIII wieku Akatyst został przetłumaczony na łacinę i na wiele innych języków, w wyniku, czego wywarł ogromny wpływ na poezję maryjną całego kościoła. Polski przekład Akatystu został dokonany w 1965 przez jezuitę o. Mieczysława Bednarza.
Zasadniczym tematem hymnu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Chrystusa i w Jego Kościele. Przeplatają się w nim teksty odnoszące się do Maryji i Jezusa. Pierwsza połowa hymnu dotyczy narodzenia Chrystusa oraz zdarzeń z nim związanych i je poprzedzających. Druga połowa ma za przedmiot nadprzyrodzone skutki przyjścia Zbawiciela na ziemię.

Akatyst składa się z 24 strof, które w greckim oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Strofy te to, na przemian, kondakiony (krótkie) i ikosy (dłuższe). Każdy kondakion kończy się refrenem "alleluja", a ikos - inkantacją "Witaj, Oblubienico dziewicza".

Blisko godzinne nabożeństwo zostało odprawione przy bocznym ołtarzu gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, obok kaplicy z Adoracją Najświętszego Sakramentu i Bramą Miłosierdzia, która została wczoraj otwarta.

Akatyst (gr. "nie siedzieć") śpiewa się na stojąco, a prowadzący je ks. Ryszard Kilanowicz po każdej zwrotce okadzał uroczyście obraz Matki Bożej który ozdobiony blaskiem palących się świec w ten wieczór wyglądał wyjątkowo.

źródło: Parafia NSPJ, opr. i zdj. Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
komentarze
parafionka17.03.2021, 19:47
To były czasy w Nowym Targu...

a teraz....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl