19.12.2015, 12:21 | czytano: 2213

Nowotarscy policjanci ostrzegają przed "świątecznymi przestępstwami"

W okresie świąteczno-noworocznym policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu przypominają o zasadach bezpiecznego kupowania udzielając porad na co zwracać uwagę, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.
Na przykład: jak uniknąć kradzieży kieszonkowej czy włamania do pozostawionego samochodu, jak bezpiecznie korzystać z bankomatu etc. Pamiętając o zasadzie, że zapobieganie sytuacjom, w których można stać się ofiarą zaczyna się od zwrócenia uwagi na pewne nawyki konsumenta związane z np. przechowywaniem portfeli i dokumentów, noszeniem toreb i plecaków, chronieniem danych podczas dokonywania transakcji płatniczych czy bankomatowych jak też zabezpieczeniem samochodu. Zasady są proste, jednak zdarza się, że zajęci zakupami, pochłonięci dokonywaniem wyborów nie pamiętamy o nich – stwarzając łatwą okazją dla złodzieja czy oszusta. Obecność policjantów wiąże się ze zwróceniem uwagi na konieczność zachowania rozsądku i ostrożności podczas robienia zakupów nie tylko w galerii – ale także w innych miejscach gdzie jest dużo ludzi i gdzie można w roztargnieniu utracić - zostawić lub zagubić przedmioty osobiste.
Po pierwsze, należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie w tych dniach, kiedy ten ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Przypominamy też o konieczności włączenia świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. To wszystko ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Po drugie, pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.

Pamiętajmy także, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w samochodach. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

Zagrożenia występują nie tylko na drodze. Warto być czujnym!

Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.


Oto kilka wskazówek, co zrobić, żeby zminimalizować niebezpieczeństwo włamania:

• bądź czujny, złodzieje często prowadzą obserwacje przed kradzieżą i poznają twoje zwyczaje, np. o której godzinie wychodzisz i wracasz z pracy - zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu twojego domu, na głuche telefony, uczul swoje dzieci, żeby były dyskretne i nie chwaliły się, co znajduje się w domu,


• jeśli wyjeżdżasz, poproś sąsiada, żeby opróżniał twoją skrzynkę na listy, zabierał ulotki spod drzwi, zapalał co jakiś czas światło w twoim mieszkaniu czy otwierał okna,


• sporządź dokumentację wartościowych przedmiotów, które posiadasz (zapisz marki i numery seryjne, oznakuj te przedmioty, które nie mają numerów, zrób zdjęcia swoich dzieł sztuki i kosztowności) - w razie kradzieży będzie łatwiej je zidentyfikować.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl