30.12.2015, 21:29 | czytano: 1748

TPN apeluje do turystów o rozwagę

zdj. Michał Adamowski
W ostatnich dniach w Tatrach zdarzyło się kilka tragicznych wypadków. Słoneczna pogoda zachęca do wędrówek, ale warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Na najniżej położonych odcinkach występują śladowe ilości śniegu i lodu. Im jednak wyżej, tym jest go więcej.
W wyższych partiach szlaki są mocno oblodzone lub pokryte bardzo twardym, zlodowaciałym śniegiem. Poślizgnięcie w takich warunkach może mieć tragiczne skutki.
Obowiązkowo należy posiadać raki i czekan. Podkreślamy jednak, że trzeba umieć ich używać. Osoby początkujące zachęcamy do nauki chodzenia w rakach w dolinach, gdzie poślizgnięcie się nie będzie groziło upadkiem z dużej wysokości. Do niezbędnego wyposażenia należy zaliczyć również kask. Na niektórych szlakach niezbędne mogą się okazać umiejętności taternickie i sprzęt wspinaczkowy (m.in. lina, uprząż). Bardzo ważne w takich warunkach jest doświadczenie w uprawianiu zimowej turystyki wysokogórskiej.

Zakładanie raków zalecamy również na szlakach niżej położonych, do górnej granicy lasu. Podczas krótkiej dolinnej wycieczki mogą wystarczyć raczki lub nakładki antypoślizgowe. Bardzo pomocne będą kijki.

Pamiętajmy również o zagrożeniu lawinowym. Aktualnie, 30 grudnia, obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Podczas wędrówek w czasie zagrożenia lawinowego należy wyposażyć się dodatkowo w tzw. zestaw lawinowy (detektor, sonda, łopatka). Zalecamy również używanie innego sprzętu lawinowego, np. wypornościowego plecaka.

Przypominamy także, że tatrzańskie jeziora nie są dostatecznie zamarznięte, aby bezpiecznie wchodzić na ich taflę.
Wybór trasy dostosować do panujących warunków, swoich umiejętności, doświadczenia i posiadanego sprzętu. O pomoc w wyborze trasy można się zwrócić do pracowników Punktu Informacji Turystycznej TPN (ul. Chałubińskiego 44, rondo Jana Pawła II, tzw. rondo kuźnickie, w Zakopanem, tel. (+48) 18 20 23 300, e-mail: infotur@tpn.pl). Można tam uzyskać szczegółowe informacje o aktualnych warunkach w górach. Codzienny komunikat turystyczny dostępny jest na stronie www.tpn.pl w zakładce Zwiedzaj.

Turysto! Tatrzański Park Narodowy stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie!!!

TPN
Może Cię zainteresować
komentarze
B.04.01.2016, 07:56
@NT
Dlaczego prawdziwi turyści i taternicy mają cierpieć przez grupkę idiotów? To nie nakazy państwowe mają działać ale rozum, którego w narodzie brakuje. Państwo nie ma moralnego prawa mówić co robić ma dany człowiek o ile nie wiąże się to z naruszeniem czyjeś prywatności czy bezpieczeństwa. Poza tym niech akcje ratunkowe w górach będą odpłatne a to skutecznie odstraszy głupszą (większą) część naszego kochanego społeczeństwa.
NT30.12.2015, 21:57
Dlaczego w polskich Tatrach nie mozna zrobic zakazu tak jak w Tatrach słowackich?
Dla mnie już paranoją byli Ci pseudo-turyści z Morskiego Oka, o których ost mowili w TV. Co ciekawe, pewnie nadal twierdzą, że mieli rację a wszyscy wokół to ignoranci.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl