07.01.2016, 20:05 | czytano: 3157

Góralski opłatek (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
W Nowym Targu odbyło się tradycyjne spotkanie członków i sympatyków Związku Podhalan.
Posiady opłatkowe organizowane rokrocznie przez zarząd Związku Podhalan oddz. Nowy Targ na czele z prezesem oddziału Wojciechem Groniem cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród członków związku ale także sympatyków. Jednocześnie frekwencja biesiadników na Wigilii Związku przerosła najśmielsze oczekiwania.
Zarząd nie zapomniał także o przedstawicielach poszczególnych oddziałów ZP rozsianych po całym powiecie nowotarskim, tatrzańskim ale nie tylko, którzy zostali zaproszeni, by wspólnie życzyć sobie pomyślności w Nowym 2016 roku. Posiady poprzedziła msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, którą koncelebrował ks. Władysław Zązel, ks. Mieczysław Łukaszczyk oraz gospodarz miejsca ks. Stanisław Strojek.

W czasie trwania mszy przyjęto ślubowanie nowych członków oddziału, którym legitymacje wręczył osobiście senator RP a zarazem honorowy prezes Związku Podhalan w Polsce Jan Hamerski. Wśród nich znaleźli się: Alicja Gut, Ewelina Białoń, Angelika Bryja, Danuta Skupień, Paweł Liszka, Katarzyna Piątek oraz Kamila Piątek. Jak co roku dopisały liczne delegacje z różnych oddziałów od Pienin przez Podhale, Spisz aż po Orawę skończywszy. Należy tu wymienić poczty sztandarowe uczestniczące w oprawie Mszy Św., między innymi z: Łopusznej, Ochotnicy Górnej, Tylmanowej, Ochotnicy Dolnej, Oddziału Górali Żywieckich z Milówki, Szaflar, Łącka, Podszkla, Krościenka n. Dunajcem, Rabki, Szczawnicy i Ostrowska, a także sztandar ZP oddział w Nowym Targu.

Posiady opłatkowe odbywały się w bożonarodzeniowej tradycji. Nie zabrakło potraw tradycyjnych, które poświęcił ks. Władysław Zązel - kapelan Związku Podhalan i jednocześnie kapelan oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan oraz Ks. Mieczysław Łukaszczyk - kapelan nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

Podczas tegorocznego spotkania gośćmi Związku Podhalan oddział w Nowym Targu byli senator Rzeczypospolitej Polskiej Jan Hamerski oraz poseł Rzeczypospolitej Polskiej Anna Paluch oraz samorządowcy w tym burmistrz miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha wraz z przewodniczącym rady miasta Nowy Targ Januszem Tarnowskim. Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce reprezentował Władysław Motyka - członek prezydium Zarządu.

źródło: ZP o/Nowy Targ, zdj. Michał Adamowski
komentarze
Paweł11.01.2016, 11:46
to jest wolność,ślenoda ze każdy moze byc Górolym ale nie kazdy nim jest !!!!
korzeń09.01.2016, 09:50
Ta jest... to korzenie i przekazywanie tradycji. Mało więc prowdziwych góroli wśród "górali"
Jego Hetmańska Mość09.01.2016, 00:29
Do WSZYSTKICH !!!

BYĆ Góralem , to nie ubiór świadczy , TO SERCE I CHARAKTER CZŁOWIEKA WRAZ Z JEGO DUSZĄ I UMYSŁEM ORAZ NASTAWIENIEM DO INNEGO CZŁOWIEKA !!!

BYĆ Góralem , to nie miejscowość świadczy , TO KORZENIE RODZINNE I KULT TRADYCJI Z DZIADA PRADZIADA PRZEKAZYWANY MŁODYM A ZIEMIE GÓRSKIE TO NIE TYLKO PODHALE SKALNE ALE TEŻ SPISZ , PIENINY , GORCE , CAŁE BIESZCZADY , ZYWIECCZYZNA I W SAMEJ POLSCE JESZCZE MOŻNA BY WYMIENIAĆ DUŻO.

Niech ten Rok 2016 będzie dla was SZCZĘŚLIWY !!!
proszę taxi08.01.2016, 21:16
do Joanny
To nie patrz!!!!!!!!!!!, i koniec dyskusji.
rom08.01.2016, 19:25
Fajni są działacze. Wcale nie chodzi o to żeby być góralem w tej bajce
dzołana08.01.2016, 15:59
Joanno Górolko jedź do Poronina lub Zębu i powiedz, że jesteś góralką to Cie śmiechem zabiją. Tyle w temacie
smok08.01.2016, 15:10
Mnie się Liszka w stroju góralskim podoba !!!
Joanna08.01.2016, 11:33
Jak widzę tych wszystkich pseudo górali którzy nigdy w stroju góralskim nie chodzili a wręcz śmiali się z takich ludzi którzy chodzą że to wieśniaki to ogarnia mnie wielki śmiech połowa z nich nie wie ja się ubrać proszą znajomych żeby im pomogli .Panie Boże widzisz a nie grzmisz zastanawiam się czasem dlaczego nie siedzi tak żaden człowiek który jest góralem z dziada pradziada nie wstydzi się swojego pochodzenia i stroju .Ludzie są jednak obłudni Żal mi nie których
Zobacz pełną wersję podhale24.pl