10.01.2016, 12:19 | czytano: 907

Twórczość Waldemara Świerzego w Teatrze Witkacego (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W teatrze Witkacego odbył się wernisaż wystawy plakatów Waldemara Świerzego. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mogli oglądać prace znanego na całym świecie artysty w foyer teatru.
Waldemar Świerzy - plakacista, grafik, ilustrator książek. Autor m.in. obwolut do znakomitej serii PIW-owskiej "Współczesna proza światowa". Projektował też okładki do płyt, kalendarze i znaczki pocztowe. Jako wystawiennik przygotowywał oprawy graficzne dla polskich pawilonów na Międzynarodowych Targach m.in. w Nowym Jorku, Lipsku, Wiedniu, Casablance i w Poznaniu.
Należał do ścisłego grona najwybitniejszych polskich plakacistów, jest jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Jak sam niejednokrotnie podkreślał w wywiadach duży wpływ na wybór przyszłego zawodu miała w jego przypadku nauka w pracowni świetnego grafika i pedagoga, Józefa Mroszczaka. To on właśnie namówił Świerzego do przeprowadzki tuż po dyplomie do Warszawy, gdzie zaproponował mu pracę w dziale graficznym Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (przemianowanego później na Krajową Agencję Wydawniczą), którą artysta kontynuował przez wiele lat.

pk/ zdj. Piotr Korczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl