28.01.2016, 22:12 | czytano: 1255

E-booki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu

Wychodząc naprzeciw nowemu standardowi jakim jest e-czytanie Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu przygotowała ciekawą – i co bardzo ważne bezpłatną - możliwość użytkowania e-booków w serwisie IBUK Libra, należącym do Wydawnictwa Naukowego PWN.
Od jakiegoś czasu książki elektroniczne, zwane także e-bookami zyskują coraz większą popularność wśród czytelników i fanów literatury. Przyczyną tego zjawiska niewątpliwie jest m. in. postęp technologiczny, za sprawą którego rynek nasycony został rozmaitymi urządzeniami pozwalającymi cieszyć się elektronicznym czytaniem. E-książkę możemy czytać na smartfonach, tabletach, czytnikach lub na komputerze osobistym.
Trochę historii…

Wszystko zaczęło się w roku 1999, kiedy to pewna grupa firm komputerowych wyszła z inicjatywą publikacji materiałów elektronicznych w oparciu o język XML. Tak narodził się format Open eBook. W miarę uzyskiwania popularności inicjatywy elektronicznych publikacji, format ten został zastąpiony do dzisiaj stosowanym formatem .epub oraz .mobi, które w chwili obecnej cieszą się największą popularnością wśród fanów e-czytania. Popularny jest też format .pdf, jednak ze względu na małą integralność formatu z urządzeniami mobilnymi (głownie ze smartfonami i mniejszymi czytnikami) nie jest uważany za funkcjonalny. Innymi formatami stosowanymi w e-czytaniu są: CHM, DJVU, DOC, DOCX, FB2, HTM, HTML, PRC, RTF, TCR, TXT.

Zaczynamy przygodę z e-czytaniem, to łatwiejsze niż myślisz :-)

W dobie urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu mobilnego, lokalnego WiFi, lub hot spotu możemy cieszyć się możliwością e-czytania. Wbrew pozorom jest to bardzo proste, funkcjonalne, ale przede wszystkim wygodne. Wystarczy smartfon, tablet, czytnik lub komputer, oraz odrobina chęci.

Co ważne, nie trzeba instalować żadnego oprogramowania, gdyż oferowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu e-booki za pośrednictwem serwisu IBUK Libra wyświetlane są za pomocą przeglądarki internetowej. Jedyne czego potrzebuje czytelnik to kodu i jednorazowej rejestracji w serwisie.

Kody dostępne są bezpłatnie do pobrania w Agendach MBP Nowy Targ: Czytelnia, Wypożyczalnia dla Dorosłych i Filii Nr 1. Nie masz dostępu do Internetu ani komputera? Nic prostszego – odwiedź Czytelnię, gdzie bezpłatnie można korzystać z komputera z dostępem do Internetu. Dodatkowo możesz liczyć na pomoc bibliotekarzy.

Frajda z e-booków

Niewątpliwie atutami e-książek i e-czytania jest wygoda. Czasami wielotomowe wydawnictwo mieścimy na naszym przenośnym urządzeniu mobilnym. Nie musimy też specjalnie silić się z wyszukiwaniem interesujących nas informacji lub tagów. Wszystkie najbardziej popularne aplikacje, oraz urządzenia mają wbudowany standard wyszukiwania interesujących nas rzeczy.

Coraz bardziej powszechne zjawisko e-booków niesie za sobą szeroki dostęp do e-czytania. Dzięki takim portalom jak IBUK Libra każdy może cieszyć się indywidualnym dostępem do interesującej go książki. Jest to wielką zaleta szczególnie dla uczniów korzystających z lektur szkolnych.

Bardzo ważnym aspektem jest też legalność elektronicznych publikacji. Pamiętaj, że dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu wszystkie dostępne e-booki w serwisie IBUK Libra są bezpłatne i w 100% legalne z poszanowaniem praw autorskich.

Oferta e-booków Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu wychodząc naprzeciw technologii e-czytania umożliwia swoim Czytelnikom (obecnym, a także przyszłym) bezpłatny dostęp do publikacji elektronicznych serwisu IBUK Libra pod adresem: http://libra.ibuk.pl/

Oferta obejmuje:
całodobowy dostęp do wirtualnej czytelni z dowolnego miejsca tysiące tytułów największy zbiór publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych szybki podgląd pełnych tekstów spersonalizowana sfera publikacji w chmurze (osobiste konto myIBUK) zaawansowane narzędzia pracy z tekstem, m.in.: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN dodatkowe narzędzia wspierające rozwój kompetencji, m.in.: Asystent Językowy PWN, kursy językowe SuperMemo elastyczny dobór zasobów i łatwe uruchomienie platformy możliwość czytania na urządzeniach mobilnych

Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Technologia IBUK Libra nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania i jest w pełni bezpieczna dla urządzenia użytkownika. Katalogi dostępne są w każdej przeglądarce internetowej.
Aby mieć możliwość użytkowania e-booków należy dokonać bezpłatnej i prostej rejestracji w serwisie IBUK Libra pod adresem http://libra.ibuk.pl/ a następnie pobrać indywidualny bezpłatny kod dostępny w każdej Agendzie Biblioteki.
Posiadanie przez użytkownika indywidualnego konta pozwala na bezpłatne czytanie elektronicznych publikacji, a także m.in. daje możliwość wyszukiwania wewnątrztekstowego, stosowania zakładek, dodawanie własnych notatek. Opcja drukowania jest możliwa za opłatą.

Z pewnością warto odwiedzać często stronę internetową serwisu IBUK Libra, ponieważ stale się ona rozrasta o nowe pozycje e-książkowe. Oferta kierowana jest do uczniów, studentów i wszystkich fanów literatury. Dzięki szerokiemu wachlarzowi czytelnik otrzymuje dostęp do literatury z prawa, medycyny, nauk społecznych, nauk ekonomicznych, humanistycznych, technicznych. Jest także wiele publikacji dla dzieci i młodzieży, literatury faktu, literatury pięknej i kobiecej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzin strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu pod adresem: www.mbp.nowytarg.pl. Publikujemy tam dokładne informacje w formie instrukcji i wskazówek jak korzystać z e-booków.

Tytułem zakończenia

Wdrożenie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Targu możliwości czytania e-booków stanowi kolejny krok do cyfryzacji, która wzmacnia uczestnictwo w kulturze. Jest to nie tylko wypełnianie zadań statutowych jakie stawia sobie i realizuje Biblioteka, ale także ważne urozmaicenie a także unowocześnienie oferty dla wszystkich Czytelników w każdym wieku. Dzięki technologii e-czytania nasi Czytelnicy mają możliwość oswojenia się i zapoznania z modą i zjawiskiem jakimi są obecnie e-booki i e-czytanie.

Świat e-booków ciągle się rozwija i rozrasta. Staje się nieodłącznym zjawiskiem w świecie wydawniczym – każda nowość książkowa ukazująca się za pośrednictwem liczącego się na rynku wydawnictwa jest dostępna do zakupu także w wersji elektronicznej. Nie jest to kaprys wydawniczy, ale w chwili obecnej pewnego rodzaju standard, wynikający z zapotrzebowania i zainteresowania e-czytaniem.

Przygoda z e-bookami jest fajna, łatwa i wygodna. Od dzisiaj możesz ją zacząć także z Miejską Biblioteką Publiczną w Nowym Targu – wystarczy jedno kliknięcie myszką :-)

Oczywiście wszystkich wielbicieli tradycyjnego czytania i szelestu kartek również zapraszamy do naszych Agend. Regularne zakupy nowości książkowych stale wzbogacają nasze księgozbiory.

Pracujemy od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00, a w soboty od 9:00 do 13:00.

Do zobaczenia w Bibliotece!

oprac. Wawrzyniec Giełczyński, MBP Nowy Targ
komentarze
Atta28.01.2016, 23:19
Świetna inicjatywa! Dostęp do interesujących e-booków, które można pobrać legalnie i za darmo - MBP wychodzi naprzeciw zwolennikom e-czytania :) Dziękuję, na pewno skorzystam :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl