08.02.2016, 14:02 | czytano: 2530

Jury krytycznie o uczestnikach konkursu par tanecznych na 44. Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej

Fot. Wojciech Kubina
- Mimo licznego udziału par tanecznych jury stwierdza niezadowalający poziom artystyczny pokazów. Komisja oceniająca zwraca się z prośbą do kierowników zespołów regionalnych o typowanie na popis par tanecznych najlepszych tancerzy i tancerek - napisali w uzasadnieniu członkowie komisji oceniającej konkursowe występy par tanecznych na 44. Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.
Komisja w skład której weszli Aleksandra Bogucka, Dorota Majerczyk, Józef Pitoń, Jan Stachoń, Stanisław Bachleda i Stanisław Łukaszczyk-Kołoc, miała zastrzeżenia nie tylko do poziomu tańca, ale też stroju wykonawców. - Przypominamy, że uczestnicy popisu par tanecznych powinni prezentować się w tradycyjnych i zgodnych z obyczajowością swojego regionu strojach. Przykładem nieodpowiednich elementów stroju są: współczesna plisowana spódnica i jej długość oraz rozcięte fartuchy u góralek podhalańskich - zauważają członkowie komisji.
W konkursie wystąpiły 33 pary taneczne, w tym 14 par tanecznych w I kategorii wiekowej, 13 par tanecznych
w II kategorii wiekowej, 6 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz 8 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego.

WYNIKI:

W I kategorii wiekowej (16 – 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:

Jan Stanuch i Anna Gąsienica-Fronek z zespołu „Młode Klimki” z Zakopanego,
Michał Trybuła i Julia Majerczyk z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Gabriel Hodorowicz i Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

W II kategorii wiekowej (22 – 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:

Artur Majerczak i Agata Sobkowiak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D.,
Mirosław Lassak i Julia Skiba z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Daniel Delimata i Natalia Chrobak z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D.,
Marcin Bigos i Halina Skupień z zespołu „Skalni” z Krakowa.

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne.
Jan Kubik i Joanna Piszczek z Krościenka n. D.,
Sławomir Lassak i Monika Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Kazimierz Lassak i Anna Lassak z zespołu „Hamernik” z Krakowa,
Robert Majerczak i Grażyna Dziubek z zespołu „Pieniny” z Krościenka n. D.,
Adam Karpiel i Zofia Gąsienica-Byrcyn z Kościeliska.

Para taneczna z Zespołu Pieśni i Tańca „Górale Łąccy” z Łącka nie została sklasyfikowana ze względu na niezgodność z regulaminem, w którym wymaga się pokazu tańców zgodnych z tradycją regionu.

Wyróżnienie dla najlepszej tancerki w postaci dyplomu otrzymują:

Halina Skupień z zespołu „Skalni” z Krakowa,
Justyna Skupień z zespołu „Młode Bartusie” z Murzasichla,
Maria Frączysta z zespołu „Giewont” z Olczy,
Ewa Kolbrecka z zespołu „Zohylina” z Boru,
Natalia Bartol z zespołu „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
Małgorzata Waliczek z zespołu „Watra” z Czarnego Dunajca.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
aerg10.02.2016, 19:09
a na tym wszystkim zyskało krościenko, bo na ich tańcu podhalańskie jury sie nie zna
q10.02.2016, 13:23
Ważna jest ochrona i obrona kultury góralskiej. Jury musi mieć świadomość, tego, że nagradzając zły taniec, zły śpiew, złe ubranie itd,itp tak naprawdę samo doprowadza do niszczenia tradycji. Trzeba rzetelnej oceny i rzetelnego przedstawiania problemów. Instruktorzy i kierownicy zespołów muszą wiedzieć co wolno a czego nie w prezentowaniu naszej kultury.
podhalanka10.02.2016, 11:36
tak tradycja to nasza tożsamość narodowa jestesmy solą tej ziemi a panie etnografki dopuściły na scenie rożnie zniekształcenia , spaczenia góralskiego stroju , tańca same do tego dopuściły , wiec nalezy zmienic jury!!
wrrr10.02.2016, 08:13
Ktoś napisał,że jury wcześniej akceptowało "rozne nowinki w strojach regionalnych" . No właśnie chodzi o to aby " nowinek" w tańcu, śpiewie, ubraniu i każdej dziedzinie podhalańskiej kultury nie akceptować. Tradycja to nie moda. Kierownicy i instruktorzy zodnyk nowinek !!! Jurorzy - piętnować wprowadzających " nowinki". Bądźcie wszyscy za góralską tradycją !
obserwator całości09.02.2016, 16:14
Do Podhalanka!!!i innych;-) również trochę mnie dziwi wynik konkursu szczególnie jak chodzi o solówki(...), ale nie zgadzam się co do tego że jury jest przychylne Bukowinie!!!!bo nie raz ani nie dwa dostało się i im także!!!!A jak chodzi o dyrektora to nie on ocenia "pokazy" tylko szanowne JURY!!!Byłam, widziałam i też mi jakoś dziwnie, że wyróżnienie dostają pary (nie będę wymieniać skąd, ale ten co był to widział), która nie trzyma się w takcie, a partnerzy patrzą całą solówkę w podłogę tak jakby byli na siebie obrażeni.No ale Pani instruktor tego zespołu potrafi "być bardzo głośno przekonująca" i mamy taką solówkę wyróżnioną;-( Podsumowując, nie uważam żeby poziom był niski, a impreza jako całość coś traciła na wartości, a wręcz przeciwnie, bardzo się mi podobało i za całokształt BRAWO dla organizatorów. Co do JURY to powinni oni następnym razem przemyśleć pewne wybory i obiektywnie podejść do oceniania bez jakichkolwiek uprzedzeń i sugestii;-) A ZBÓJ??? Brawo dla wszystkich wyróżnionych 1,2 i 3 miejscem, bo rywalizacja była dobra, a miejsca myślę zasłużone, choć to wyróżnienie za zbój dla Hamernika i jakaś nagroda to można było sobie darować (znam kilka zespołów dziecięcych, których zbój jest na lepszym poziomie!!!)
podhalanka09.02.2016, 14:55
to samo jury akceptowało rozne nowinki w strojach ludowych ,np gorsety na petelki z fiszbinami , halki z roznych tkanin bez haftów ,a teraz problem bo spodnica pilsowana , halki z rozcieciem ,a pani Dorota sama jest przychylna stylizacji sama pokazałą w czym byla ubrana na goralskim karnawale,
Bukowina dawno straciłą autoretyt juz kilka lat przynajmniej 7-5 lat pisze sie ze Bukowina to cud miód malina ,a faworyzowanie i przymykanie oka na własnych uczestników jest tam powszechne w kazdej dziedzinie , jak bedzie to samo jury to bedzie coraz gorzej bo juz jest , ukierunkowanie w strone dyr BCK jest dawno stwiedzone ,pochlebstwo jak nie wygraja bukowianie to nikt nie wygra
obiektywny09.02.2016, 11:06
ależ oni byli najlepsi, tylko że z niższej półki, drugiego lub jeszcze dalszego sortu
też instruktor09.02.2016, 10:18
Gratulacje dla zwycieżców! Polaniorze zasłużenie zwyciężyli....ale czy poziom był wysoki?...śmiem wątpić. Czy poziom solówek był niski - na pewno nie az tak by po raz pierwszy od kilku lat robić wielkie halo. Na pewno warto dyskutować nad "stanem zdrowia" folkloru, w którym kierunku ma to iść. Co do werdyktu jury...na przestrzeni 10 ostatnich lat ciężko wyczuć co tak naprawdę się liczy. w 2007 r Skalni wygrali zbója startując ze scenką rodzajową "przy sałasie", ubrani jak juhasi a nie jak zdecydowana większość zbo jników dziś tzn. a'la "odpust parafialny". 2 czy 3 lata temu Bukowiany wygrali ze zbójem w zabójczym tempie i co druga figura tańczona w "lewym" tempie (kto mi wytłumaczy o co w tym chodzi?to jest charakterystyczne dla tancerzy w Bukowinie skoro to nie jest błąd techniczny?) czy np Watra w 2010 lub 2011 z jednym najlepiej wytańczonych zbójów ostatnich kilku lat. Natomiast w pokazie par tanecznych to każdej parze można zarzucić brak zalotności...bo jaką miarę przyjąc by to ocenić? Ale w takim razie co ocenia jury przy konkursach dziecięcych? o jakiej zalotności możemy mówić w przypadku 10-12 latków? Wszystkim mocno zainteresowany polecam pierwsze rozdziały książki "Taniec zbójnicki i góralski" W. Kotońskiego. Książka z połowy lat 50" XX w a już tam dowiedzie się o "szowinizmie lokalnym" wsi położonych najbliżej Zakopanego, o wiecznym "hejcie", narzekaniu, dyskredytowaniu ze strony starszych młodych tancerzy, śpiewaków...ten problem istniał od zawsze. I na koniec apel do instruktorów ale tych z pasją, nie po kursach...róbcie swoje! miejcie głęboko w poważaniu werdykty jury....znacie członków osobiście, wiecie kogo lubią, kogo nie, co chwalą co krytykują. Szukajcie we własnych wsiach, regionach swoich idoli, od których warto czerpać wiedzę o tańcu, śpiewie z waszych okolic. Jeśli potraficie przekazać młodemu pokoleniu, ze taniec, śpiew góralski to nie jest archaizm. to nie jest muzeum, że on ma żyć w nich to jesteście wygrani. Natomiast jeśli wychowujecie pokolenie, które tylko tańczy i śpiewa na występach i konkursach i np wiernie naśladuje kroki, ruchy jednego z członków jury to niestety, źle się to skończy dla folkloru. Już w latach 60" XX w mówiono, że zespoły zabijają indywidualności a tworzą wierne kopie. Czy po ponad 50 latach coś zmieniliśmy?
troc09.02.2016, 09:48
Sypie się to wszystko ! Niestety !
Nadziejowna08.02.2016, 21:18
Na pewno będzie Hamernik i zbójecka familja, nomen omen baaaaardzo góralsko nazwa, wiec tońcyć bedzie mioł fto
Helka08.02.2016, 17:59
Bywajom lepse konkursy i gorse. Gratulacje dlo syćkik, a myślem ze kozdy se tam przemyśli i popracuje nad sobom. Uwidzimy w przysłym roku, coby ino mioł fto zatońcyć.
załamana08.02.2016, 16:15
A będzie coraz gorzej!Folklor umiera a przyczyniają się do tego osoby, które zabierają się za prowadzenie zespołów nie mając o tym zielonego pojęcia i nie umiejąc samemu tańczyć czy śpiewać.Wydaje im się,żę ukończenie jakiś chorych kursów daje im wystarczające kwalifikacje do prowadzenia zespołu.Młodym często brak samokrytyki.A jeśli chodzi o stroje to są pewne osoby, które wydały książkę na temat mody góralskiej i same spowodowały zamieszanie takie,że teraz niektórym ciężko jest odróżnić strój góralski od tzw stylizowanego. A związek Podhalan - organizacja,która według mnie powinna zajmować się promocją kultury podhala i dbać o tradycje zajmuje się niepotrzebnymi rzeczami np polityką
racyja08.02.2016, 15:21
wystarczy popatrzyć na instruktorów "zespołu reprezentacyjnego" ręce opadają co Ci ludzie wyprawiają, ale powiedz coś to Cię zjedzą. Zresztą osoba ślizgająca się między taktami, wyróżnienia nie powinna dostać
oko08.02.2016, 14:14
"jury stwierdza niezadowalający poziom artystyczny pokazów. Komisja oceniająca zwraca się z prośbą do kierowników zespołów regionalnych o typowanie na popis par tanecznych najlepszych tancerzy i tancerek". I tu jest problem ponieważ kierownicy i instruktorzy - czyli nauczyciele często sami na konkursach występują a jeżeli już typują kogoś to z efektem takim jaki widać. Trzeba przyjrzeć się wszelkiego rodzaju kursom, szkoleniom, trzeba zrewidować umiejętności kierowników i instruktorów. Jest problem i to duży.Potrzebna jest reakcja.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl