16.02.2016, 12:14 | czytano: 1958

"Śladami Partyzantów" (zdjęcia)

W słoneczny poranek 12- ego lutego plac J. Dietla w Szczawnicy zapełnił się młodzieżą i niecodziennie wyglądającymi osobnikami ubranymi w stroje partyzantów z czasu II wojny światowej. Partyzancki dowódca zarządził zbiórkę…
Tak rozpoczął się pierwszy Turystyczno - Historyczny Rajd Śladami Partyzantów upamiętniający 72. rocznicę tragicznej niemieckiej obławy na OP AK Wilk na Przysłopie. Ponad 60-ciu uczestników podzielonych na trzy grupy po otrzymaniu kart z zadaniami z zakresu wiedzy historycznej udało się w 13 km marsz śnieżnym szlakiem przez Bereśnik, Przysłop do Sewerynówki.
Partyzanci czyli Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wilk” i „Żandarmeria” podczas pierwszego postoju przy Bacówce pod Bereśnikiem po przyjęciu meldunków od dowódców grup zabrali się do weryfikacji zadań. Niepewne miny złagodziła perspektywa poczęstunku w schronisku szczawnickiego PTTK. Niezapomniane widoki na południe (prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Pienin). Licealiści z Krościenka i gimnazjaliści ze Szczawnicy i Ludźmierza pokrzepieni ciepłą herbatą przecierali szlak w kierunku Dzwonkówki. Kolejna panorama (twarze czerwone) i zadania (oczy rozbiegane). Teraz w dół do Przysłopu. „Hende hoh !”- niemieccy żandarmi celują z broni maszynowej w niczego nie spodziewających się rajdowiczów. Szczegółowa kontrola wiedzy historycznej. Jeszcze ślizgawka na przełęcz. Pomnik ku czci poległych 21 lutego 1944 roku, pięciu partyzantów por. Krystiana Więckowskiego zaskoczonych poranną obławą. Złożono im należny hołd. Teraz wspólnie rozpoczął się pochód ku sopotnickiej dolinie. Przy kaplicy na Sewerynówce, pamiętającej tamte wojenne czasy, uczestnicy zmówili wspólną modlitwę za poległych, a „partyzanci” oddali honorową salwę. Zakończenie rajdu odbyło się w zajeździe Czarda nad wodospadem Zaskalnik. Gorąca herbata i krzepiąca zawartość rusztu.

Oddział Pieniński PTTK w Szczawnicy będący współorganizatorem rajdu zaprasza również na uroczyste przekazanie opieki nad pomnikiem - grobowcem partyzantów z Przysłopu członkom oddziału, uczniom Liceum Ogólnokształcącego z Krościenka i Gimnazjum ze Szczawnicy, które odbędzie się w poniedziałek 22 lutego o godz. 16-ej na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy.

Stanisław Błażusiak
komentarze
op117.02.2016, 01:12
oficer,jak coś piszesz,to rób to poprawnie.Jak się patrzy na te byki,to ręce opadają.No chyba że jesteś oficerem NKWD i do tej pory nie byłeś w stanie opanować podstaw języka polskiego .
oficer16.02.2016, 21:01
od kiedy to partyzanci jezdza autem po górach?,niemcy wygladaja jak hitlerjugendt,,jak cos robicie to robcie pozadnie bo tu rece opadaja
Zobacz pełną wersję podhale24.pl