17.02.2016, 10:25 | czytano: 1725

Ważny gość z Francji w straży pożarnej

W Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Zakopanem gościł Nicolas Bays, deputowany do francuskiego Parlamentu i jednocześnie wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej przy Armii Francuskiej.
Podczas zorganizowanej przez działacza Ochotniczych Straży Pożarnych Bartłomieja Cieślaka wizyty, deputowany Francji zapoznał się z zasadami funkcjonowania polskiej Straży Pożarnej. Komendant jednostki bryg. mgr inż. Stanisław Galica zapoznał go z występującymi pod Tatrami zagrożeniami, a także oprowadził po jednostce w Zakopanem.
Podczas tej oficjalnej wizyty komendant Galica został wyróżniony Medalem będącym Honorowym Odznaczeniem Parlamentu Francuskiego. Francuski gość otrzymał natomiast pamiątkowy medal upamiętniający 125-lecie Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.
- Nicolas jest członkiem Stowarzyszenia „Les Amis de Zakopane” (po polsku „Przyjaciele Zakopanego”) - wyjaśnia Bartłomiej Cieślak. - Nie bez powodu Stowarzyszenie przyjeżdża do Zakopanego już od 1991 roku. Większość z jego członków posiada polskie korzenie lub jest związana z polskim regionem we Francji. Okolice Lille bowiem są zasiedlone od lat 20-stych zeszłego stulecia przez polskich robotników specjalizujących się w górnictwie węglowym (wśród ich potomków jest wielu merów miast i wysoko postawionych funkcjonariuszy służb francuskich). Wielu z nich uczestniczyło w walkach o wolność Francji podczas II wojny światowej, ich poświęcenie zostało upamiętnione pięknym marmurowym Monumentem ku czci polskich żołnierzy w pobliżu Wingles i Lens, gdzie zawsze można ujrzeć świeże kwiaty oddające hołd naszym poległym rodakom na obczyźnie. Nicolas Bays zaprosił mnie do Wingles w zeszłym roku, gdzie osobiście miałem okazję zobaczyć podejście mieszkańców do bezpieczeństwa pożarowego. Byłem pod wielkim wrażeniem. Każdy z mieszkańców zna podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej oraz respektuje zasady przyjętej dyscypliny w razie wystąpienia zagrożenia.

Nicolas Bays oprócz przewodniczenia w Komisji ds. Bezpieczeństwa również stoi na czele stowarzyszenia działającego na rzecz współpracy polsko-francuskiej w strukturach Unii Europejskiej. Uznaje za strategiczną współpracę z Polakami w zakresie międzynarodowego bezpieczeństwa. Według niego istotna jest wymiana doświadczeń zarówno w strukturach mundurowych na szczeblu Ochotniczych Straży Pożarnych jak i modernizacja technologii wojskowych do najwyższych standardów, wspominając czasy kiedy to Polska wyznaczała najnowsze trendy w technice lotniczej.

Obecny również w delegacji funkcjonariusz Francuskiej Straży Pożarnej w stanie spoczynku Jean-Louis Hecquet zapowiedział wizytę przedstawicieli Straży Pożarnej z Francji oraz deklaruje zorganizowanie pobytu dla polskiej delegacji strażaków we Francji. To jedynie początek współpracy Polaków i Francuzów w tym zakresie. Pojawiły się również deklaracje o wspólnych działaniach w celu otrzymania kliku-milionowych dotacji z Unii Europejskiej na zasadach współpracy transgranicznej.

Podczas wizyty wiceprzewodniczący ds. Bezpieczeństwa Międzynarodowego Nicolas Bays odbył kurtuazyjne spotkanie z komendantemWojskowego Ośrodka Szkoleniowo Kondycyjnego w Zakopanem ppłk mgr Dariuszem Jaraszką oraz burmistrza miasta Leszkiem Dorulą.

Źródło: organizatorzy
komentarze
Ciekawy17.02.2016, 15:02
To ten pan po prawej.?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl