27.02.2016, 12:20 | czytano: 951

Charytatywne szkolenia skiturowe już w niedzielę

W ramach niedzielnego wydarzenia p.t. „Charytatywne szkolenia skiturowe” o godzinie 14:30 w Zajeździe Górskim Kuźnice odbędzie się otwarta prelekcja o bezpieczeństwie w górach.
„Charytatywne szkolenia skiturowe” to impreza podczas, której 40’stu zapisanych uczestników oraz 15’stu podopiecznych fundacji Handicap zrobią swoje pierwsze skiturowe kroki w górach. Oczywiście będzie to dla wszystkich wielkie wydarzenie, ale jak informuje organizator wydarzenia Mateusz Mróz ze SkitouroweZakopane.pl – prawdopodobnie będzie to pierwsze takie wyjście na świecie. Dzieciaki pod bacznym okiem Magdy Derezińskiej z Tatra Running już tydzień temu oswajali się ze sprzętem, żeby po raz kolejny przesunąć granice definicji „handicap” (z ang. „niepełnosprawny”).
O 10:00 w małych podgrupach uczestnicy wydarzenia ruszą na Kalatówki, gdzie w Centrum Lawinowym naucza się obsługi lawinowego ABC, poruszania się w rakach z użyciem czekana i wykonywania tzw. „zakosów” czyli pokonywania stromych odcinków na nartach skiturowych. Pieczę nad uczestnikami będą mieć instruktorzy tacy jak Kamil Kluś (przewodnik tatrzański), Ania Figura (mistrzyni świata), Magda Derezińska-Osiecka (V-ce mistrzyni świata), Marcin Dziubas (przewodnik tatrzański), Kasia Figura, Ewelina Zwijacz-Kozica (ratowniczka TOPR), Sebastian Limberda, Grzegorz Wiercioch (ratownik TOPR) i Helena Rząsa.

Kiedy amatorzy skituringu będą odkrywać kolejne sekrety turystyki wysokogórskiej podopieczni fundacji HandiCap wystartują w małych zawodach o nazwie „skiturowa sztafeta”. Ich zadaniem będzie pokonanie wyznaczonego toru w jak najszybszym czasie. Każdy ze startujących otrzyma w nagrodę czapkę firmy Deuter i pyszne naleśniki w Hotelu Górskim Kalatówki.

Po zakończeniu szkoleń uczestnicy wspólnie zjadą do Zajazdu Górskiego Kuźnice, gdzie będzie czekać ciepły posiłek, a tuż po nim prelekcja. Aktualnie jedyna kobieta w TOPRze Ewelina Zwijacz-Kozica wraz z zawodowym ratownikiem TOPR Grzegorzem Wierciochem zdradzą tajniki jak bezpiecznie poruszać się po Tatrach. Prelekcja ma charakter otwarty i nie wymagane są wcześniejsze zapisy.
Więcej informacji na stronie wydarzenia FB (https://www.facebook.com/events/138334963191576/)

źródło: Skitourowezakopane.pl
Zobacz pełną wersję podhale24.pl