08.03.2016, 10:24 | czytano: 1980

Ocalić od zapomnienia - Krośnica wczoraj i dziś (zdjęcia)

W niedzielne popołudnie w remizie należącej do OSP Krośnica miało miejsce otwarcie niecodziennej wystawy, na której w roli głównej wystąpiły stare, dawno już nie zapomniane przedmioty, jakich na co dzień używali nasi dziadowie i pradziadowie. Remiza pękała w szwach - wszyscy chcieli zobaczyć zdjęcia sąsiadów sprzed lat.
Gospodarz miejsca prezes OSP Krzysztof Górecki przywitał licznie przybyłych gości, w szczególności zastępcę wójta Ryszarda Wojtarowicza, radnych gminy Krościenko, prezesów i naczelników okolicznych OSP, proboszcza Andrzeja Guca oraz sołtysów wsi z gminy Krościenko.
Następnie głos zabrała sołtys Krośnicy pani Anna Markot, która opowiedziała o tym, skąd pomysł na tą nietypową wystawę oraz o jak wyglądała droga od inicjatywy do realizacji.
Podkreśliła, że pomysł udało się zrealizować głównie dzięki mieszkańcom wsi, zwłaszcza tym najstarszym, którzy dostarczyli na wystawę setki starych zdjęć oraz dziesiątki dokumentów i eksponatów. Podziękowała także wójtowi Gminy Krościenko za wsparcie finansowe oraz radzie sołectwa, Gminnemu Centrum Kultury i OSP za pomoc w przygotowaniu wystawy.

- Może zamiast szukać nowych, nieznanych, zaskakujących tematów, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i uczynić znane – nieznanym” – mówiła sołtys.

Podczas krótkich aczkolwiek treściwych prelekcji mieszkańcy Krośnicy mogli dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o historii wsi, od powstania do dnia dzisiejszego.

W czasie wystawy ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt.: „Krośnica wczoraj i dziś”:

I miejsce - Kinga Bąk,
II miejsce – Kacper Hebda,
III miejsce - Magdalena Bielawska
Michał Sas - wyróżnienie
Z okazji Dnia Kobiet wszystkie panie otrzymały od organizatorów tulipany.

Wystawa będzie czynna do czwartku 10 marca w godzinach 16-18. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Joanna Dziubińska
Zobacz pełną wersję podhale24.pl