08.03.2016, 14:30 | czytano: 1118

"Tajemnica góralskich portek"

W gminie Krościenko rusza realizacja projektu pod nazwa „Tajemnica góralskich portek”. W ramach współpracy z gminą, Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku otrzymała dotację w wysokości 20 tys.zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ramach programu Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI.
Pilotażowe zadanie pn. „mistrz tradycji” związane jest w sposób bezpośredni z międzypokoleniowym przekazem unikatowej wiedzy i umiejętności kulturowych w dziedzinach objętych ochroną w ramach Konwencji UNESCO z 2003 roku. Złożony projekt wpisuje się w dziedzinę objętą ochroną, uzyskał wysoką ocenę i będzie realizowany do końca 2016r.
Przedmiotem projektu jest m.innymi organizacja zajęć z rękodzieła ludowego z zakresu nauki kroju,szycia, cyfrowania portek i cuch góralskich oraz zdobienie aplikacjami sukman góralskich na zasadzie Mistrz i Uczeń. Zajęcia odbywać się będą w Gminnej Bibliotece Publicznej. Prowadził je będzie twórca ludowy specjalizujący się w kroju, szyciu "cyfrowaniu” portek i cuch góralskich oraz zdobieniu aplikacjami sukman góralskich, posługujący się czystą gwarą góralską -nosiciel tradycji pan Jan Kubik. Uczniami „mistrza” będą 2 młode osoby z terenu gminy Krościenko.

W ramach projektu będą realizowane jeszcze ciekawe zadania o których informować będziemy na bieżąco.

Nadesłał:. K. Kubik
Zobacz pełną wersję podhale24.pl