09.03.2016, 15:37 | czytano: 3079

Stanisław Łukaszczyk Cibiorz - twórca ludowy z Białego Dunajca - gościem nowotarskiego oddziału Związku Podhalan

Na zaproszenie prezesa Związku Podhalan oddział w Nowym Targu Wojciecha Gronia, ramach cyklu „Posiady z rzemiosłem”, w nowotarskiej siedzie związku odbyło się spotkanie ze Stanisławem Łukaszczykiem Cibiorzem – twórcą ludowy z Białego Dunajca.
Artysta ludowy przedstawił sztukę tworzenia pasów góralskich rozmaitych kształtów i wzorów, kierpcy i toreb. Stanisław Łukaszczyk był przewodnikiem po rzemiośle, pokazał słuchaczom jak wygląda tradycyjny góralski strój oraz jak powstają jego poszczególne części. Tradycyjnym surowcem służącym do wyrobu kierpców i pasów – nieodłącznych części pasterskiego stroju – była naturalnie skóra. Kierpce powstają z jednego jej kawałka, który po zeszyciu jest na mokro odpowiednio kształtowany a następnie wyklepywany na specjalnym kopycie. Jednak obuwie nabiera idealnego kształtu dopiero podczas chodzenia, kiedy to dopasowuje się do kształtu stopy. Inną specjalnością górali są szerokie skórzane pasy, których tworzenie może trwać nawet tydzień. Do ich wyrobu używa się jednego fragmentu skóry bardzo wysokiej jakości, w której rzeźbi się wzory oraz zdobi odlewanymi z metalu zapięciami. Tak przygotowany pas służył pierwotnie bacom jako ochrona przeciw wilkom, później pełnił jednak tylko funkcję paradną oraz prozaicznie praktyczną – na obwodzie posiadał bowiem kieszeń, w której góral chował wszystko co dla niego ważne – pieniądze, noże i tabakę. Nie zabrakło też tradycyjnych spinek do koszul, które można było zobaczyć. Jak dodał Stanisław Cibiorz - są one swoistym spadkiem po Gotach i plemionach celtyckich, występowały głównie wśród pasterzy i służyły do spinania koszul, ale także jako amulety.
Spotkanie odbyło się 8 marca. Z okazji przypadającego tego dnia Dnia Kobiet, obecne na spotkaniu panie otrzymały kwiaty, a panowie złożyli im życzenia.

Przemek Zachura - sekretarz Związku Podhalan oddział w Nowym Targu, oprac. r/, zdj. Zbigniew Krauzowicz.
Może Cię zainteresować
komentarze
wika11.03.2016, 14:08
ale rachunkow to on nie wystawia dlaczego????????????????
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl