28.03.2016, 16:00 | czytano: 2587

List. "Syzyfowa praca"

NOWY TARG. W liście do naszej redakcji czytelnik pisze, że nie podoba mu się to, jak odbierane są śmieci z bloków.
"Z waszym pośrednictwem pragnę podać do publicznej wiadomości, informację nt. sortowania i odbioru śmieci. Na przeciwko okien mojego mieszkania znajduje się śmietnik. Często widzę jak mieszkańcy bloku z jedną lub kilkoma siatkami otwierają drzwi i wrzucają je do pojemników. Wygląda na to, że sortują. Obserwowałem wywóz śmieci przez firmę EMPOL obsługującą bloki przy ul. Szaflarskiej. Najpierw ze śmietnika wyciągnięto pojemnik z napisem SUCHE wsypano do samochodu i odstawiono na bok. Następnie drugi też z napisem SUCHE i znów go odstawiono. Pomiędzy puste pojemniki wprowadzono pojemnik z napisem MOKRE. W czasie chowania pustego pojemnika na suche śmieci zawartość pojemnika na mokre wylądowała w samochodzie. Na sam koniec z śmietnika wyprowadzono mały pojemnik BIOODPADY i zawartość wsypano do samochodu „Śmieciary”. Mieszkańcy bloku lepiej czy gorzej wywiązali się z deklarowanego obowiązku sortowania śmieci. Firma też odebrała. Problem w tym, że za jakiś czas władze miasta będą domagały się podwyżki opłat, bo mieszkańcy nie segregują śmieci.”
Stały Czytelnik
komentarze
mysz 2729.03.2016, 15:34
Taka sama sytuacja z wrzucaniem śmieci do jednej śmieciarki jest na Oś Bór dlatego od kiedy to zauważyłam nie segreguję ,bo to nie ma sensu.
krakus29.03.2016, 15:13
@Miescan
To następnym razem proszę wywozić na te krakowskie ;).
ceperka29.03.2016, 13:51
Mieszkańcy bloków segregują śmieci ,ale śmieciarze już nie i autor listu ma rację, ze to jawny rozbój w biały dzień, bo zaraz zamiast 8 ,5 zł będzie naliczane im 11 zł . Przy czym trzeba uczciwie zauważyć, że miasto w żadnym stopniu nie dba o mieszkańców bloków. Kiedy nie było segregacji prezes za odbiór śmieci wynegocjował bardzo korzystną cenę 5 zł, kiedy sprawę przejęło miasto od razu cenę podniesiono prawe o 100 % i dlatego takie postępowanie firmy odbierającej odpady budzi uzasadniony sprzeciw mieszkających na blokach.
.29.03.2016, 12:59
@ damian
Wszędzie na świecie segregacja jest normą tylko wielmożni państwo nowotarżanie czują ujmę, gdy oddzielą opakowanie z resztą wykwintnej mortadeli od puszki po luksusowym piwie z ikoną górala za 1,99.
damian29.03.2016, 08:10
sortować śmieci powinny specjalistyczne firmy,a nie mieszkańcy,to co teraz jest,to jakieś nieporozumienie,to przerzucanie obowiązku sortowania na mieszkańców
.28.03.2016, 23:24
Jeżeli śmieci w pojemnikach nie były odpowiednio posortowane to tak robią. Wystarczy popatrzeć do pojemników jak wygląda sortowanie. Każdy wrzuca byle co nie zawracając sobie uwagi sortowaniem.
A28.03.2016, 23:20
Ma Pan rację, trzeba to monitorować i monitować bo inaczej z dobrej inicjatywy jaką jest sortowanie śmieci robi się szopkę, polską bylejakość. A to demoralizujące.
Zbadaj_temat_potem_pisz28.03.2016, 23:18
AGH prowadziła badania dla jednej z firm śmieciarskich i okazało się że bardziej ekonomiczne jest zwożenie jedną smieciarką wczesniej posortowanych śmieci i poźniejsze ich oddzielenie na taśmie sortowni, niż wysyłanie kilku samochodów. Śmieci te defacto są posortowane, a śmieciarki je tylko upychają w przestrzeni ładunkowej i sortowania szybko sobie radzi rozdziałem. Tak wiec prosze wpierw poszukać przyczyny a pozniej pisać do medów, żadna firma prywatna nie pozwoliła by sobie na takie działanie gdyby nie rachunek ekonomiczny.
PasterzPPP28.03.2016, 21:51
Ale wiecie że są takie śmieciarki co w środku są na dwie komory podzielone ?
esbek28.03.2016, 18:38
do ~Miescan: wydawało mi się że parunastu lat w NT nie ma wysypiska - widać myliłem się.

Co ma na calu wysyłanie takiego listu na podhale24.pl? Bo jeśli jesteś tak dobrym obserwatorem to może swoje pytanie byś bezpośrednio skierował do Wydziału Ochrony Środowiska?

W starej części NT, zdarza się, że pracownicy UM sprawdzają jak śmieci są odbierane i co w śmieciach się znajduję - to tak z obserwacji. Kiedyś jak śmieciarka podjechała do sąsiada i nie chciała mu zabrać śmieci bo płacił za sortowane a miał zmieszane - jaki był lament wyklinanie itp itd.
Miescan28.03.2016, 16:46
A ja chciałbym wiedzieć czy ktoś z urzędu kontroluje czasami co się dzieje na wysypisku na Jana Pawła????? Bo ja ostatnio wywoziłem tam śmieci prywatnie i to co zobaczyłem to zgroza. A mam porównanie bo byłem na paru Krakowskich wysypiskach i wszystko wygląda bardziej schludnie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl