08.04.2016, 14:25 | czytano: 871

Zakopane 2.0. Miasto wszechstronne

Fot. Piotr Korczak
W Urzędzie Miasta Zakopane odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi „Zakopane 2.0. Miasto wszechstronne”, w ramach którego władze miasta chcą stworzyć strategie rozwoju i rewitalizacji miasta. Pomóc ma w tym firma Codework. Szkolenia & doradztwo, która została zatrudniona do stworzenia obydwu dokumentów.
Kluczową rolą w przygotowywaniu zarówno strategii rozwoju jak i rewitalizacji mają być spotkania i konsultacje z mieszkańcami Zakopanego.
Strategia rozwoju przygotowywana ma być po ośmiu spotkaniach z mieszkańcami poszczególnych części miasta, następnie do konsultacji zaproszeni mają być zakopiańscy liderzy. Na razie nie wiadomo według jakiego klucza wybierane mają być osoby, które będą opiniowały przygotowany dokument.

Prace nad strategią rewitalizacji władze miasta rozpoczęły w ubiegłym roku. W tym momencie wyznaczone są już dwa obszary zdegradowane, które poddane mają zostać rewitalizacji: rejon ulic Kasprusie i Krupówki oraz Szymony i Kasprowicza wzdłuż torów kolejowych. Mieszkańcy tych dzielnic podczas spotkań konsultacyjnych będą mogli wskazać najważniejsze według nich inwestycje, które poprawią jakość ich życia.

Jak mówił zastępca burmistrza Wiktor Łukaszczyk, obydwa projekty rewitalizacji mają przygotować miasto do dużych projektów rozwojowych - na przykład komunikacyjnych i z zakresu ochrony środowiska.

Twórcy projektu, dr Janusz Jeżak i Rafał Garpiel podkreślali, że strategia rozwoju oparta na wytycznych Krajowej Polityki Miejskiej oraz projekt rewitalizacji miasta przygotowane według standardów smart city, postawią Zakopane w pozycji pioniera i lidera w opracowywaniu strategii. Zakopiański dokument ma być połączeniem tradycji z nowoczesnością oraz pomysłów mieszkańców z wizją ekspertów zewnętrznych, którzy patrzą na Zakopane z innej perspektywy.

Spotkania poświęcone poszukiwaniu priorytetów rozwoju miasta odbędą się
11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1, ul. Orkana 6
12 kwietnia w Zakopiańskim Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a
18 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 5, ul. Chramcówki 27
20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 9, ul. Harenda 21
22 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2, ul. Skibówki 2d
25 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7, ul. Cyrhla 57
26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4, ul. Janosówka 15b
27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3, ul. Karłowicza 6

Spotkania dotyczące programu rewitalizacji odbędą się 14 i 28 kwietnia w Zakopiańskim Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a.

Została uruchomiona również strona internetowa projektu http://smart.zakopane.eu, na której zapoznać się można ze szczegółami prowadzonych działań

pk/ zdjęcia Piotr Korczak
Zobacz pełną wersję podhale24.pl