15.04.2016, 16:58 | czytano: 1479

Dolina Chochołowska mniej przyjazna rowerzystom

Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem informuje, że od 20 kwietnia za wjazd rowerem do Doliny Chochołowskiej trzeba będzie zapłacić 5 zł. Nie zwalnia to z opłaty za wstęp, obowiązującej turystów pieszych. Z opłaty zwolnione będą dzieci do lat 6. Zniknie też pobliska wypożyczalnia rowerów.
Taką decyzję podjęła Wspólnota Leśna 8 Uprawnionych Wsi w Witowie, właściciel terenu.
Dolina Chochołowska to bardzo popularny szlak rowerowy. Z uwagi na wzmożony ruch na tej trasie w ostatnim czasie dochodzi do coraz większej liczby kolizji. Nawierzchnia jest w złym stanie i wymaga naprawy. Opłaty mają pomóc Wspólnocie zebrać finanse na planowany remont. W dalszych planach jest powstanie przyległej do szlaku ścieżki rowerowej, która ma poprawi bezpieczeństwo i komfort rowerzystów oraz turystów pieszych.

Przypominamy, że obsługę ruchu turystycznego w Dolinie Chochołowskiej i Lejowej prowadzi właściciel gruntów, czyli Wspólnota Leśna 8 Uprawnionych Wsi w Witowie. Wspólnota odpowiada między innymi za punkty wejścia do obu dolin, a więc sprzedaż biletów wstępu, wydaje zgody na działanie kolejki Rakoń oraz przewozy dorożkami.

– Szlak rowerowy biegnie w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale właścicielami gruntów są górale ze Wspólnoty. Szanujemy ich prawo do gospodarowania terenem – podsumowuje Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Źródło: TPN
zobacz także
komentarze
Gaździna21.04.2016, 20:07
proszę nie pisać że górale pazerni bo nie których to obraża gdzie wójt ,starostwo,ja myślę że o wszystkim we wspólnocie decyduje pan PICZURA a z tego co się orientuje to wszyscy urzędniki trzymają się razem no a pan PICZURA to nie tykalny
Władysław.16.04.2016, 21:30
Tyko w Polsce i to na Podhalu górale są tak pazerni na opłaty ,
drogę zniszczyli zwózką drzewa z wyłomów zarobili dobrą kase a teraz
rowerzystom wprowadzają opłaty na niby remont drogi .
Po co ten niby TPN tylko wyciągać forse od turystów .
p.15.04.2016, 20:29
tak.... pierwsze mi zapłaćcie a ja wam wybuduje stację benzynową.
szymon15.04.2016, 19:12
Powiedziałbym na przekór że sprzyja rowerzystom : ) Bo największym zagrożeniem są pseudorowerzyści z wypożyczonymi pseudorowerami - większość tych rowerów powinna być wycofana z eksploatacji.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl