22.04.2016, 11:30 | czytano: 930

Dzień wolnej sztuki 2016 w Muzeum Tatrzańskim

ZAKOPANE. Muzeum na ogół kojarzy się z wielkimi, chłodnymi salami, na ścianach których wiszą piękne obrazy w towarzystwie znakomitych rzeźb. Dzieła, które otacza niczym niezmącona cisza, budzą powszechny szacunek i podziw. Czy jednak muzeum to tylko obrazy i rzeźby?
Muzeum to miejsce, gdzie schronienie znajdują również przedmioty drobne i delikatne, których urodę można dostrzec tylko po uważnym przyjrzeniu się. Przedmioty, które nie tylko zdobiły, ale też służyły, przedmioty, które powstały z zamiłowania do piękna i chęci otaczania się nim na co dzień.
Trudno sobie wyobrazić Zakopane i Tatry bez turystów, którzy z zapałem przemierzają miasto i górskie szlaki. Krajobraz przyciągający tłumy pragnące wypocząć w cieniu chłodnych gór zainteresował także artystów, którzy w tej potężnej naturze znaleźli niewyczerpane źródło inspiracji. Przyjmuje się, iż pierwszym malarzem Tatr był Jan Nepomucen Głowacki (1802—1847), zaś pierwszym obrazem tatrzańskim jest Widok Karpat z Poronina z 1836 roku. Potem tematykę tę zaczęli podejmować kolejni malarze, między innymi Aleksander Kotsis. To właśnie wraz z nim Walery Eljasz Radzikowski odbył w 1860 roku swoją pierwszą wycieczkę na Babią Górę, skąd zobaczył Tatry.

Drewniany model Domu pod Jedlami jest z całą pewnością jednym z ulubionych eksponatów publiczności odwiedzającej Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Co decyduje o jego popularności? Z pewnością kunszt wykonania i rozpalanie wyobraźni odbiorców. Model niektórym przypomina domki dla lalek, dla innych zaś jest prawdziwym dziełem sztuki. Każdy zwiedzający chętnie zagląda przez maleńkie okna i drzwi do środka, szukając miniaturowych mieszkańców tego niezwykłego obiektu. Jego powstanie zaś wiąże się ze stylem zakopiańskim i Stanisławem Witkiewiczem. To prawdziwe cacko zostało wykonane z kilku rodzajów drewna w ciągu ostatnich trzech miesięcy 1899 roku.

Julita Dembowska
----

W Dniu Wolnej Sztuki zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba i dokładnego przyjrzenia się w szczególny sposób pojedynczym obiektom. W tym roku wytypowaliśmy:
- Serwis kawowy projektu Stanisława Witkiewicza
- Obraz „Przy Morskim Oku” („Turystki w Tatrach”) Walerego Eljasza Radzikowskiego
- Drewniany kielich kościelny projektu Stanisława Witkiewicza
- Biurko w stylu zakopiańskim oraz model Willi pod Jedlami.
23 kwietnia 2016 (sobota), godz. 12:00
Muzeum stylu Zakopiańskiego w willi Koliba (filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Kościeliska 18
Więcej na: www.dzienwolnejsztuki.pl

s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl