24.04.2016, 18:21 | czytano: 2079

Sprzątanie zapomnianego cmentarza (zdjęcia)

Przy drodze wojewódzkiej, na granicy Czarnego Dunajca i Wróblówki, znajduje się stary, zapomniany cmentarz żydowski. Pochowano na nim Żydów zamieszkujący te tereny w XIX i XX wieku.
Obecnie to miejsce zaniedbane, częściowo otoczone murem. Znajduje się tam kilka macew, pomników nagrobnych z umieszczonymi pionowo płytami kamiennymi. Były też macewy żeliwne.
Z inicjatywy pochodzącego z Czarnego Dunajca Michała Szaflarskiego, cmentarz został posprzątany przez jego znajomych - uczniów miejscowego gimnazjum oraz pracowników Urzędu Gminy Czarny Dunajec. Michał Szaflarski zainteresował się historią Żydów, po publikacjach swojego ojca Józefa na ten temat. Postanowił też zgłębić wiedzę dotyczącą ich dziejów w Czarnym Dunajcu.

W ramach prac porządkowych uprzątnięty został teren cmentarza, wycięto zbędne gałęzie, odkryto również fragmenty grobów.

Cmentarz należy do gminy żydowskiej z Krakowa.

źródło: UG w Czarnym Dunajcu
zobacz także
komentarze
świrek26.04.2016, 10:32
@balbus
Ów rabin nie jest chyba pierwszym przedstawicielem "narodu wybranego",który w ten sposób wyraża się o "gojach".
balbus26.04.2016, 09:28
@ świrek
przytoczę Ci haniebną i skandaliczną wypowiedz rabina która ukazała się w tyg.Wprost która to może być odpowiedzią na Twoje pytanie , cyt. ,,Rabin Owadia Josef, duchowy przywódca partii Szas wchodzącej w skład koalicji rządzącej Izraelem oznajmił, że "goje rodzą się po to, by służyć Żydom". ? Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie - zapowiedział rabin podczas przemówienia w synagodze. Potem porównał osoby, które nie są Żydami do... zwierząt pociągowych - pisze "Rzeczpospolita".
świrek25.04.2016, 22:21
balbus,chodziło mi o to,dlaczego Żydzi ( nie ważne z jakiej gminy ani skąd) sami nie zadbali o porządek w miejscu pochówku swoich ziomków.
balbus25.04.2016, 19:00
@ świrek
Gmina żydowska z Krakowa jest może od innych spraw może dla nich jest to drugorzędną sprawą w jakim stanie jest ich cmentarz skoro dopuścili do takiego stanu a właściwie do zapomnienia?
Estera25.04.2016, 08:33
Dobra inicjatywa-popieram. W Podwilku też jest Cmentarz Żydowski i trzeba również zadziałać podobnie. Młodzież trzeba uczyć szacunku do drugiego człowieka również poprzez dbałość o cmentarze innych wyznań.
świrek24.04.2016, 21:13
joozek,piszesz,że należy pamiętać o własnej historii.Ok,tylko dlaczego gmina żydowska z Krakowa (bo to do niej należy ten cmentarz) nie pofatygowała się i nie zrobiła tam porządku przez tyle lat?
joozek24.04.2016, 19:54
i słusznie , należy pamiętać o własnej historii.Naród Żydowski jest jej częścią.
Pijak24.04.2016, 19:37
ech czemu publikowane są pijackie bełkoty ? Jesteś pewien że twojej rodzinie nikt ne był Żydem ??? zerknij w rodzinne dokumenty o ile jeszcze masz dowiesz się ŚMIERĆ to śmierć Szacunek i pokora zawsze chyba że olewasz każdy Cmentarz jesteś ignorantem więcej nic tobie nie odpiszę Żyj sobie nawet ponad 200 lat życzę ci tego
Pijak24.04.2016, 19:22
Zawsze zdejmuję czapkę na każdym cmentarzu nie zależnie od wiary tak jestem wychowany po prostu szacunek dla każdych zmarłych nawet naszego wroga my też tam kiedyś będziemy wcześniej czy później po prostu szacunek dla Śmierci
ech, czemu publikowane są pijackie bełkoty...24.04.2016, 18:57
Pijak bredzisz. Dowiesz się najpierw jakie zwyczaje obowiązują w obu religiach a potem się wymądrzaj.
Wyobraź sobie, że na cmentarzach głowę się ma zakrytą. Tym bardziej w miejscach kultu żydowskiego.
Zamiast się silić na prowokacje - doucz się, poszukaj sobie informacji.
Pijak24.04.2016, 18:49
Ps Moim zdaniem jak się wchodzi na obojętnie jaki cmentarz to należy zdjąć czapki z głowy zwłaszcza tą białą nie wspomnę o właścicielu Kapelusza chyba że to jakaś wysoka szycha i nie dotyczy czy na cmentarze nasze katolickie też tak ci panowie wchodzą ????
Zobacz pełną wersję podhale24.pl