03.05.2016, 16:02 | czytano: 1102

"Wędrowanie po niebie"

W bibliotece w Rabie Wyżnej odbył się II Konkurs Recytatorski Twórczości Jerzego Tawłowicza.
Do Raby dotarli uczniowie ze szkół w Krauszowie, Jabłonce, Zakopanem, Starym Bystrem, Rabce, Spytkowicach, Sieniawie, Rokicinach i najliczniejsza grupa ze szkoły podstawowej i z gimnazjum w Rabie Wyżnej. W sumie sześćdziesięciu recytujących. W jury zasiedli: przewodnicząca - Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, poetka krakowska, a jako członkowie - Anna Tawłowicz, żona Patrona konkursu, Grażyna Syrzistie, zakopiańska aktorka i Krzysztof Kokot, poeta nowotarski.
Wybór laureatów był bardzo trudny, przytoczę fragment z protokołu : „ …poziom prezentacji był bardzo wysoki. To nie było tylko recytowanie tekstu, to była w większości dobra dykcja, osobista interpretacja poparta mimiką i gestykulacją…”. Po burzliwych naradach, w trakcie których mogliśmy wysłuchać montażu wierszy Jerzego Tawłowicza w mistrzowskim wykonaniu zakopiańskiej Sceny A2 (Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno) postanowiono nagrodzić następujące osoby:

I miejsce – Natalia Luberda (gimnazjum Raba W.)

II miejsce – Dawid Dziwisz (gimnazjum Raba W.)

III miejsce – Eliza Antolak (gimnazjum Raba W.)

Wyróżnienia – Samanta Kwak (Krauszów), Wojciech Krakowiak (Spytkowice), Damian Żmuda (Spytkowice)

Dodatkowo przewodnicząca jury – właścicielka wydawnictwa SIGNO przekazała 15 tomików wierszy jako nagrody specjalne. Książki autorstwa Elizy Segiet, Magdaleny Węgrzynowiz-Plichty i Anny Pituch-Noworolskiej trafiły do recytujących z każdej szkoły biorącej udział w konkursie. Poziom konkursu był tak wysoki, że chciałoby się nagrodzić wszystkich.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz grafiki z wierszem Jerzego Tawłowicza – ufundowane przez Annę Tawłowicz.

Recytacje dobiegły końca, ale jeszcze przez miesiąc czasu w bibliotece będzie można podziwiać fotografie Patrona konkursu, zapraszamy również do zapoznania się z jego poezją dostępną w rabiańskiej książnicy.

Impreza była objęta Patronatem Honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Źródło: organizatorz
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl