19.07.2016, 19:55 | czytano: 2961

XXI Konkurs Potraw i Nalewek Regionalnych – VI Międzynarodowy w Maniowach (zdjęcia)

Tradycyjne jadło, napitki i góralska muzyka w tle, czyli XXI Konkurs Potraw i Nalewek Regionalnych – VI Międzynarodowy w Maniowach za nami.
Niedzielne popołudnie w Maniowach obfitowało w góralską tradycję i kulinarne smakołyki. Sala w budynku remizy w Maniowach dosłownie pękała w szwach, a degustacjom nie było końca. Wśród zwolenników tradycyjnej kuchni regionalnej znaleźli się zarówno oficjele, mieszkańcy jak również turyści, którzy żwawo układali się w kolejkach do suto zastawionych stołów.
Zebranych gości powitał gospodarz Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach. Wśród przybyłych oficjeli obecni byli m.in.: delegacja z zaprzyjaźnionego Rogoźna z Zastępcą Burmistrza Renatą Tomaszewską na czele, Krzysztof Faber Starosta Nowotarski, Marek Wierzba Dyrektor Naczelny Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, Piotr Serafin, dyr. OT ARR w Krakowie, Rafał Jandura Zastępca Wójta Gminy Czorsztyn, Małgorzata Grywalska Skarbnik Gminy, Jadwiga Fudala Sekretarz Gminy, Radni oraz sołtysi Gminy Czorsztyn oraz Ks. Tadeusz Dybeł Proboszcz Parafii Maniowy.

Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy Komisja Konkursowa w składzie: Regina Leja - nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Nowym Targu, Jerzy Pal - aktor Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Andrzej Mikołajewicz - specjalista w zakresie turystyki rozpoczęła degustację potraw i nalewek. Do konkursu przystąpiło łącznie 8 Kół Gospodyń Wiejskich w tym: Czorsztyn, Huba, Kluszkowce Maniowy, Mizerna, Sromowce Wyżne, Sromowce Niżne oraz Kapuszany (Słowacja).

Stoły przygotowane przez gospodynie niemal uginały się pod ciężarem przygotowanych smakołyków: pierogi, fizoły, baranina, gałuski, a na koniec nalewka z pokrzywy…na lepsze trawienie.

Podczas gdy Komisja Konkursowa smakowała kolejne potrawy na sali odbywały się muzyczne występy. Nie zabrakło w nich naturalnie miejscowego folku i tradycji. Góralską krzepę zaprezentował w tańcu i śpiewie Zespół „Syćko Gro” z Maniów. Podczas tego występu niespodzianką był taniec solowy zatańczony przez Tadeusza Wacha Wójta Gminy Czorsztyn dla którego tradycja ojców i dziadów jest bardzo ważna.

Ponadto na scenie pięknie zaprezentował się zespół Kapuszany ze Słowacji oraz wykładowcy warsztatów gitarowo-wokalnych organizowanych w Kluszkowcach.

Następnie sceną zawładnęły kolejno Koła Gospodyń Wiejskich. Panie w humorystyczny sposób ukazały zwyczaje oraz obrządki związane z prowadzeniem gospodarstw domowych.
Po zdegustowaniu 162 potraw i 30 nalewek regionalnych Komisja Konkursowa wyróżniła potrawy charakterystyczne dla każdego z Kół. Doceniając ogrom prac oraz wkład gospodyń w przygotowanie konkursu, Komisja przyznała nagrody finansowe tj. po. 1 200 zł dla każdego koła, które przygotowało degustacje potraw, nalewek oraz program artystyczny, a koło, które nie prezentowało programu artystycznego otrzymało 900 zł. Nagrodę dodatkową w postaci wielofunkcyjnego robota kuchennego przyznał Piotr Serafin, dyr. OT ARR w Krakowie dla KGW Huba, które po raz pierwszy dołączyło do grona uczestników konkursu. Agencja już po raz czwarty w tym roku ufundowała dodatkową nagrodę.

Dwie nagrody w postaci sprzętu AGD otrzymało KGW z Kluszkowiec od firm "Jandura i spółka" i od firmy Usługi Transportowe Greczek Czesław z Kluszkowiec.

Po oficjalnym wręczeniu nagród na sali odbył się występ zespołu „Megitza Trio” a następnie zabawa, która ostatecznie zakończyła tegoroczny konkurs.

Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania tegorocznym sponsorom:
- Pienińskiemu Banku Spółdzielczemu w Krościenku n/D
- Firmie Usługowo – Handlowej, Jan Bukowski Maniowy ul. Mickiewicza 10
- Polskiemu Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec
- Annie i Tomaszowi Dziurdzik z Zajazdu Czorsztyn-ski Maniowy u. Ks. A. Siudy 4
- Firmie „Jabłoński spółka” z Maniów
- Firmie „Jandura i spółka” z Kluszkowiec
- Usługom Transportowym- Czesław Greczek z Kluszkowiec
„Wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich serdecznie gratulujemy, a wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego Konkursu serdecznie dziękuję” – dodaje Dyr. GCK Janina Plewa.

opr. Aneta Markus
Zobacz pełną wersję podhale24.pl