26.07.2016, 20:54 | czytano: 854

Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich

mat. prasowy
ZAKOPANE. Od 29 lipca do 11 września w Miejskiej Galerii Sztuki prezentowana będzie wystawa zatytułowana "Aby to piękno służyło innym... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich".
Wernisaż odbędzie się w piątek 29 lipca 2016 r. o godz. 17.00.
Ekspozycja przygotowana została w 30-lecie donacji na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pretekstem do zaprezentowania niezwykle cennej kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich jest przypadająca w tym roku 30. rocznica przekazania jej do KUL. Wybór miejsca prezentacji nie jest jednak przypadkowy. Kolekcja do 1986 r. znajdowała się w zakopiańskiej willi "Boży Dar" i to właśnie w Miejskiej Galerii Sztuki w 1957 r. odbył się jej pierwszy i jak dotąd jedyny publiczny pokaz.

Po blisko 60 latach ponownie będzie można zobaczyć dzieła - nierzadko inspirowane pięknem Tatr i atmosferą Zakopanego, pędzla tak uznanych artystów jak Stanisław Chlebowski, Rafał Malczewski, Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Antoni Piotrowski, Władysław Skoczylas, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Tondos, czy Michał Gorstkin Wywiórski.

Osobny fragment wystawy poświęcony zostanie obrazom Wojciecha Flecka, ulubionego artysty Litawińskich, wieloletniego dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki.
Na zdjęciu obraz Władysława Szernera - Towarzysz pancerny.

opr.s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl