26.07.2016, 22:34 | czytano: 1683

Festiwal Muzyki Kameralnej (31 lipca - 3 sierpnia)

Festiwal Muzyki Kameralnej Zubrzyca Górna 2016 to cykl koncertów w malowniczej scenerii Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego. W otoczeniu przyrody i zabytków kultury rozbrzmiewa muzyka kameralna od XVIII do XXI wieku. Tegoroczna edycja Festiwalu skoncentrowana tematycznie bazuje na prezentacji piękna i różnorodności instrumentów smyczkowych.
Inauguracja cyklu Fantazja smyczkowa - to koncert kwartetu smyczkowego. Nie jest to jednak kwartet, do którego publiczność festiwalowa zwykła już przywyknąć. Tym razem bowiem czworo instrumentów smyczkowych to dwoje skrzypiec, altówka i kontrabas. Zespół o nazwie Contra-Bass-Quartett powstał z myślą o realizacji wielu kompozycji smyczkowych w nietypowym układzie kwartetowym, z kontrabasem w roli basowego fundamentu całości. Członkowie zespołu to – oprócz stałych wykonawców festiwalowych: Ilony Nieciąg i Krzysztofa Leksyckiego – wybitni instrumentaliści sceny krakowskiej: altowiolistka Aneta Dumanowska i basista Michał Skiba. Program koncertu zawiera znakomite dzieła muzyki orkiestrowej, w tym 4 Pory roku Antonio Vivaldiego, czy Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Koncert Młode talenty skierowany głównie do najmłodszych odbiorców jest podsumowaniem V Babiogórskich Eksploracji Wiolinistycznych, a także idealną okazją do poznania młodych, wybitnych talentów gry skrzypcowej oraz zaproszonych gości.

W finale Festiwalu wystąpi znakomita skrzypaczka oraz popularyzatorka instrumentów barokowych Anna Śliwa. W autorskim koncercie Instrumenty z duszą artystka zaprezentuje instrumenty smyczkowe dawnych epok: fidel, pochette, lira da braccio, viola d’amore, skrzypce barokowe. Będzie to okazja to wyjątkowej podróży w świat estetyki renesansu i baroku. Dzięki zróżnicowanemu programowi usłyszymy utwory zarówno barokowe jak i współczesne, pisane w stylu pastiszowym. Koncert połączony jest z prelekcją na temat historycznego instrumentarium wraz z praktycznym pokazem gry. Autorka opowie skąd się wzięły skrzypce i czy łuk to broń, czy instrument. Prezentowane Instrumenty są kopiami oryginalnych egzemplarzy z mistrzowskich warsztatów lutniczych, bądź autorskimi wersjami lutnika Adama Bartosika z podkrakowskich Myślenic.

Festiwalowi towarzyszy wystawa ikon autorstwa Małgorzaty Stańdo, której prace można oglądnąć w kruchcie kościoła podczas koncertów, a także w pozostałe dni w ciągu trwania Festiwalu.

Szczegóły dotyczące koncertów - na plakacie.

organizatorzy
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl