03.08.2016, 21:17 | czytano: 4241

Wilczyca Freja padła ofiarą kłusownika

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego została powiadomiona przez IOP PAN w Krakowie o odnalezieniu martwego wilka z obrożą telemetryczną w Pieninach na terenie nadleśnictwa Krościenko n. Dunajcem. Martwego wilka znalazła kobieta zbierająca borówki.
Okazało się, że zwierzę było monitorowane telemetrycznie od kwietnia ub. roku. To wilczyca z Bieszczadzkiego Parku Narodowego - Freja, która po 8 miesiącach przebywania na obszarze BdPN rozpoczęła migrację na zachód od kilku miesięcy przebywała pomiędzy Pieninami a słowackim Spišem na obszarze ok. 100 km2.
Wyniki sekcji weterynaryjnej przeprowadzonej przez zespół dr Michała Bednarskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wskazały, że bezpośrednią przyczyną śmierci wadery był postrzał w szyję pociskiem pełnopłaszczowym z jedną raną wlotową i pojedynczym kanałem wylotowym. Zwierzę padło na miejscu strzału. Bezpośredni odczyt z odzyskanej obroży telemetrycznej wskazuje, że waderę zastrzelono na miejscu późniejszego znalezienia, czyli na terenie polskiej wsi Biała Woda.

Na miejscu zabicia wilczycy (to niewielka polanka z utwardzaną drogą dojazdową z drogi leśnej) znajduje się karmisko zwierzyny - paśnik z tzw. lizawką). Charakterystyka miejsca oraz sposób postrzału wskazują na równoległy do ciała zwierzęcia oraz precyzyjny strzał z bliskiej odległości o bardzo dużej sile rażenia. O fakcie kłusownictwa powiadomiona została Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie i nadleśnictwo Krościenko n. Dunajcem. Sprawa została skierowana do prokuratury przez nadleśnictwo Krościenko n. Dunajcem.

źródło : www.bdpn.pl
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Partyzant05.08.2016, 21:46
Wom to nie dogodzi....Jak zagryzają owce,to żle....Jak polują w lesie to jeszcze gorzej....A za 20-30 lat dzieciom i wnukom będziecie w książkach pokazywać jak wilek wygląda bo je wybijecie.Wilcy byli tu jeszcze przed owczarstwem,pózniej jak wołosi przyszli one też były i owczarstwo przetrwało i wilki przetrwały.
bbb04.08.2016, 11:04
ależ wy ludzie nie macie pojęcia, o czym mówicie! Skąd głupie przekonanie, że albo ma być dobrze ludziom, albo zwierzętom? Wszystko da się pogodzić, tylko ludzie mają zawsze ze wszystkim problem. Ale tak już jest z egoistami.
ehh04.08.2016, 10:18
taa wybijmy wszystko co sie rusza . sarny jelenie niedźwiedzię wilki zające , to i przy okazji koty i psy domowe jak już tak po całości lecicie szkoda słow na ludzi który w ten sposób myślą , pijak może przestań pic to ci na jedzenie starczy albo do roboty borówek w lesie można nazbierać i z głodu nie umrzesz . wilki w Polsce są pod ochrona za wszelkie wyrządzone szkody poprzez wilka odpowiada skarb państwa tyle w temacie
Pijak04.08.2016, 07:49
Zgadzam się teraz wilki i dzikie psy są najważniejsze mają być bardzo tłuste i najedzone a ludzie niech zdychają z głodu
BMW03.08.2016, 21:22
Bodej ta kany jednego smierdziela mniej i tak afera jest tego tyle że już nie długo będę prosić o odstrzaly bo nie będzie można dac sobie z nimi rade
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl