23.08.2016, 21:53 | czytano: 2435

Słowacy na Babiej Górze (zdjęcia)

Na szczycie Babiej Góry została odprawiona polowa msza święta przy tablicy upamiętniającej wizyty św. Jana Pawła na królowej Beskidów i podróże apostolskie na Słowacji. Było to 20. już słowackie wyjście na Babią Górę ku czci św. Jana Pawła II.
17 sierpnia 1996 r. obelisk z pamiątkową tablicą polskiemu papieżowi zadedykowały cztery podbabiogórskie miejscowości: Orawska Półgóra, Rabcza, Rabczyce i Sihelne. Od tego czasu, co roku, Słowacy wspólnie wychodzą na Diablak, by wziąć udział we mszy świętej sprawowanej na szczycie góry na kamiennym ołtarzu. Na tylnej ścianie obelisku znajduje się także tablica z napisami w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Św. Jan Paweł II, jako papież, trzykrotnie odwiedził Słowację: w 1990, 1995 i 2003 r. Szczególnie ważna była pierwsza papieska podróż apostolska do Czechosłowacji. Tamtejszy Kościół odradzał się wówczas po wielu latach prześladowań ze strony komunistycznych władz. Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych przez Watykan z Czechosłowacją, podczas wizyty w tym kraju, papież wskazał lokalnemu Kościołowi kierunek działania.

Andrzej Habina/ zdj. www.oravskapolhora.sk
zobacz także
komentarze
Władysław.23.08.2016, 23:23
Super tak trzymać. Brawo bracia Słowacy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl