29.08.2016, 14:48 | czytano: 1985

Dożynki w Rdzawce (zdjęcia)

Fot. Robert Miśkowiec
Siedem wieńców dożynkowych przygotowano na tegoroczne Dożynki Gminy Rabka-Zdrój, które w niedzielę odbyły się w Rdzawce.
Tutejsze święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne zbiory i rolników. Potem, na placu przy szkole, odbyła się dalsza część uroczystości. Ich centralnym punktem było przekazanie gospodarzowi dożynek - burmistrz Rabki-Zdroju Ewie Przybyło - przez delegacje sołectw chleba dożynkowego. Burmistrz, wspólnie z posłem Edwardem Siarką, pokroiła chleb i rozdała go zebranym. Jak tradycja każe powiedziała, że chleb i wszystko, co wspólne, będzie dzielić równo i sprawiedliwie. - Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla wsi - to święto zbiorów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Jest to Wasze święto, ale ma również przypominać nam wszystkim, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Ja również chcę się podzielić tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Chciałabym, aby tego chleba nigdy nikomu nie zabrakło w naszej małej Ojczyźnie - dodała Ewa Przybyło.
Po przemówieniach zebrani obejrzeli tegoroczne wieńce dożynkowe. Było ich siedem, a przygotowali je: sołectwa Chabówka, Ponice i Rdzawka, Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, Gorczański Oddział Związku Podhalan oraz zespoły regionalne Prymni i Powicher.

Wieńce komplementował poseł Edward Siarka. - Jeżdżę po Podhalu i całym regionie i muszę przyznać, ze w Rabce-Zdroju wieńce są wyjątkowe, wspaniałe i dopracowane. Jest co podziwiać - stwierdził.

r/ zdjęcia Robert Miśkowiec
komentarze
rolnik30.08.2016, 14:32
Zapraszamy do Ludźmierza 4 września
Zobacz pełną wersję podhale24.pl