11.09.2016, 11:27 | czytano: 2377

"Malarstwo, rysunek, obiekty" - prace Mieczysława Olszewskiego Mieto (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. W Teatrze Witkacego oglądać można prace Mieczysława Olszewskiego Mieto - malarza, rysownika, pedagoga z Ostrołęki.
Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku). Został profesorem gdańskiej uczelni, kierownikiem Katedry Malarstwa. Prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa.
Uprawia malarstwo sztalugowe i monumentalne, ilustrację książkową, rysunek prasowy, rzeźbę z przedmiotów gotowych. Jest Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w roku 2012.


Od 1969 roku tworzy cykl kilkuset obrazów "Akt". Jego ilustracje znalazły się w książkach: Dzika mrówka, Wronie oko, Leśny goniec, Fort nad Athabaską, Przygody dzielnego marynarza, Nieprzyjemne prawdy, Moda na nostalgię, Trwać poza rajem.

Projektował gobeliny m. in. dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

"Moje zawodowe życie ma już lat pięćdziesiąt. Pod ścianą pracowni stoi, zalega około siedemdziesięciu obrazów. Oznacza to, że bez mała tysiąc pozostałych, co nie zalega - wisi gdzieś na świecie i wkrótce będzie to jedyny dowód mojego istnienia" - mówi artysta.

opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl