16.10.2016, 14:06 | czytano: 4182

Tradycyjny redyk w Szczawnicy (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
SZCZAWNICA. W sobotę przy pięknej, słonecznej pogodzie miejscowy baca Andrzej Majerski, wraz ze swoimi juhasami przepędzali liczące prawie 2000 owiec stado z Malinowa na Piaski.
Redyk jest to uroczyste przejście pasterzy ze swoimi stadami owiec. Pierwszy redyk jest organizowany na wiosnę, kiedy to bacowie z juhasami przepędzają owce na hale, natomiast drugi redyk – jesienny kiedy wracają  z powrotem. Tradycja przepędzania owiec przez uzdrowisko zrodziła się zaraz po wojnie, a została zapoczątkowana przez ówczesnego sołtysa Jaworek – Józefa Gąsienicę.
W tym roku stada pasące się na okolicznych polanach spotkały się koło tartaku w Malinowie, skąd ulicami Szczawnicy juhasi przepędzili je na polanę na Piaskach. Na czele korowodu szła kapela Jaworcanie, przygrywając przez całą drogę pasterzom, owieczkom i turystom. Bryczkami jechali zaproszeni goście. Turyści, zwłaszcza ci najmłodsi byli zaskoczeni i zachwyceni, kiedy ulice uzdrowiska zalało morze owiec, pilnowanych przez dostojne owczarki podhalańskie.
Uroczyste zakończenie redyku odbyło się na polanie na Piaskach, gdzie owce zostały przekazane ich właścicielom. Można było skosztować pieczonej baraniny i wyrobów z owczego mleka.

Redyki są tradycją, którą należy pielęgnować z dla szacunku przodków i ich zwyczajów, ale jest to także bardzo dobry sposób na promocję regionu i przyciągnięcie turystów, których w październiku jest już znacznie mniej niż w sezonie.

Joanna Dziubińska, pieniny24
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
J-2317.10.2016, 13:03
Tak Mario,cudowny.
Szczególnie po takim przejściu cudownie wygląda droga.
Egzaltacja panci z miasta.Cudowna.
Maria16.10.2016, 14:48
Cudowny widok.
alfred16.10.2016, 14:42
Przodem oczywiście te największe sztuki idą, a właściwa jeden, który na piaskach zamieni się w motyla??
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl