28.10.2016, 11:00 | czytano: 5072

Wyróżnienie dla lekarza-ratownika TOPR

Dr n. med. Józef Janczy z Centrum Zdrowia Tuchów otrzymał medal "Gloria Medicinae". To najwyższe wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, przyznawane co roku tylko 10 lekarzom polskim, za wybitne zasługi dla medycyny.
Dr Janczy jest specjalistą chirurgii ogólnej i specjalistą medycyny ratunkowej. Ponadto jest ratownikiem górskim i prezesem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tuchowskiej spółce medycznej pracuje na oddziale Chirurgii Jednego Dnia oraz w Poradni Chirurgii Ogólnej. Jest autorem blisko 50 prac, publikowanych w pismach medycznych i materiałach zjazdów naukowych. Uważa, że w zawodzie lekarze najważniejsze są efekty, a nie opowiadanie o swojej pracy.
Doktor Janczy ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Krakowie w roku 1977. Wychowywał się w otoczeniu Klinki Torakochirurgicznej w Zakopanem, gdzie pracowała jego mama. To, że wyrastał w aurze wielkości dokonań medycznych placówki, a wśród przyjaciół miał rówieśników wywodzących się z rodzin lekarzy miało prawdopodobnie wpływ na wybór zawodu.

Od ponad 40 lat Józef Janczy jest członkiem TOPR, a przez wiele kadencji pełni funkcję prezesa tej organizacji. Warto podkreślić, że na to stanowisko nie ma nominacji, a wyboru dokonuje walny zjazd członków. Wielokrotnie uczestniczył w wyprawach ratunkowych. Wspinał się w Kaukazie i Himalajach, gdzie między innymi zdobył szczyt Satopanth (7075 m n.p.m.) Przez wiele lat pracował w szpitalu w Zakopanem. Pogórze Ciężkowicko-Rożnowskie zaczął odwiedzać podczas wypadów wędkarskich, a w roku 2006 znalazł tu nowe miejsca zamieszkania. Odnowił stary, drewniany dom w Ciężkowicach, obok niego założył winnicę.Medal „Gloria Medicinae" wręczono na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienie przyznawane jest za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego i za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.


Medal wręczany od 1990 r. z inicjatywy prof. Jerzego Woy-Wojciechowskiego przyznaje Kapituła składająca się z 40 członków, cieszących się największym autorytetem środowiska lekarskiego.

mat. prasowy, opr. s/
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl