28.10.2016, 14:35 | czytano: 2620

I Przegląd Artystyczny Kół Gospodyń Wiejskich w Łopusznej (zdjecia)

W Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się I Przegląd Artystyczny Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowy Targ.
Celem przeglądu było umożliwienie zaprezentowania umiejętności aktorskich i śpiewaczych gospodyń zrzeszonych w KGW na terenie gminy Nowy Targ, stworzenie możliwości rozwijania ich talentów artystycznych oraz popularyzacja śpiewów regionalnych własnego regionu. To także sposób ciekawego spędzenia czasu i integracji środowiska Kół Gospodyń Wiejskich.
Przegląd jest pewnego rodzaju przywróceniem tradycji programów artystycznych KGW prezentowanych w latach 80 i 90-tych podczas Konkursów Potraw Regionalnych organizowanych w Łopusznej.

Zebranych na widowni gości powitała Józefa Kuchta, dyrektor GOK-u. Wśród nich byli przedstawiciele władz gminy Nowy Targ, wójt gminy Jan Smarduch, wiceprzewodniczący Rady Gminy Pana Stanisława Buła, sołtysi z Morawczyny, Harklowej i Łopusznej oraz ksiądz proboszcz parafii w Łopusznej.

Na scenie łopuśniańskiego GOK-u gaździny zaprezentowały się w dwóch kategoriach: śpiewie regionalnym i biesiadnym oraz w scenkach rodzajowych. Wystąpiły panie z 10 KGW: z Morawczyny, Ostrowska, Dursztyna, Harklowej, Nowej Białej, Szlembarku, Dębna, Rogoźnika, Gronkowa i Łopusznej.

Gospodynie pokazały, że nie tylko w kuchni czują się jak ryba w wodzie i są dobrymi kucharkami, ale również posiadają talenty aktorskie i wokalne, czego dowodem były gromkie brawa od zgromadzonej na sali publiczności.
Wszystkie koła otrzymały za występ pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Po zakończeniu przeglądu, gdy już stres i emocje opadły wszystkie, gaździnki zasiadły do wspólnej biesiady. Szefowa GOK-u podziękowała wszystkim paniom za przybycie i pracę na rzecz kultywowania tradycji regionalnej w naszej gminie, a gospodynie jednogłośnie zadeklarowały iż na przyszły rok znów przyjadą na Przegląd Artystyczny.

Źródło: GOK Łopuszna, oprac. r/ fot. Maria Chowaniec, Grzegorz Guroś
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl