30.10.2016, 14:00 | czytano: 1387

"Wielbi Cię Stwórco moja Orawa". Poezja religijna w Orawce (zdjęcia)

zdj. Adam Kwiatek
W XVII - wiecznym kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Orawce po raz kolejny odbyło się czytanie poezji o tematyce religijnej. Upamiętniono także protektora pierwszej katolickiej parafii w tym regionie – prymasa arcybiskupa Jerzego Lippaya.
W trakcie spotkania wiersze czytali uczniowie gimnazjów z Jabłonki, Orawki, Lipnicy Wielkiej i Zubrzycy Górnej.
Zaprezentowali siedemnaście utworów autorstwa Karola Wojtyły, ks. Pawła Kubani, Anny Bugajskiej, Wandy Czubernat, Emila Kowalczyka, Jerzego M. Kiersztyna, Emila Bieli, Bogusława Pieroga i Juliana Klamerusa. Jak zauważa Lucyna Borczuch, przewodnik świątyni w Orawce, „Symptomatyczne, że część z tych utworów poświęcona jest w ogóle kościołowi w Orawce. Nie da się ukryć, kościół nastraja do refleksji. Zdecydowana większość utworów pisana jest gwarą, w końcu motto tego spotkania to cytat z „Orawskiego psalmu” Emila Kowalczyka… Cieszy, że utwory przedstawiła młodzież. Trzeba przyznać, że bardzo dobrze przygotowana młodzież! Piękna, emocjonalna interpretacja podkreśliła wartość przedstawionych wierszy”.

W zabytkowym kościele uczniowie oraz zebrani goście mieli także okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej świątyni w Orawce, przeplecionej wątkami z historii Orawy, a także referatu na temat abpa Jerzego Lippaya – zasłużonej postaci, której 350 rocznica śmierci wypada w tym roku.

zdj. Adam Kwiatek/ah/źródło: orawka-kosciol.pl
zobacz także
komentarze
Gosia30.10.2016, 22:39
Jaki piękny świat jaki piękny świat gdy się ma dwadzieścia lat :)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl