31.10.2016, 15:29 | czytano: 1923

Zakończenie sezonu flisackiego na Dunajcu i odsłonięcie górala na Kotońce

W niedzielę 30 października oficjalnie zakończył się sezon flisacki na Dunajcu. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Szczawnicy. Ich głównym punktem było oficjalne odsłonięcie kilkumetrowej figury górala-witacza, który stanął na Kotońce.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny w Sromowcach Niżnych, w trakcie której flisacy wspólnie z rodzinami dziękowali za kolejny udany sezon turystyczny.
Wieczorem przeniosły się do Szczawnicy,gdzie ich uczestnicy zgromadzili się przy Kotońce (skale na Dunajcu, niedaleko przystanie flisackiej). Zebranych gości przywitał Piotr Gąsienica - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Następnie przejechali flisacy wiozący łódź, która po raz ostatni w tym roku spłynęła przełomem Dunajca. Śpiewali oni hymn Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich moment. Burmistrz Grzegorz Niezgoda po raz pierwszy podświetlił rzeźbę górala. Jego autorami s: Marcin Lichosyt z Zubrzycy Dolnej, Marek Czekalski z Rabki oraz Dawid Wędziarz z Raby Wyżnej, którzy byli obecni podczas niedzielnego wieczoru. Nowy szczawnicki góral mierzy 4,5 m. wzrostu i waży 1,5 tony.

Ostatnim punktem programu był pokaz przygotowany przez aktorów Teatru Ognia Avatar pt.: Fire Trio. Zespół zaprezentował widowiskowe tańce i żonglerkę z ogniem.

Kolejny sezon flisacki rozpocznie się 1 kwietnia przyszłego roku.

Weronika Błażusiak
zobacz także
komentarze
....02.11.2016, 11:43
a dzies Prezes?
niki-for31.10.2016, 18:50
Bardzo udany sezon.Jak nigdy.Z tej radości nie spalcie przypadkiem na skałce górala(się żeżbiarz,chłop nastrugał).
drobny pijaczek31.10.2016, 16:30
modlic sie do niego mozna
Zobacz pełną wersję podhale24.pl