25.11.2016, 15:19 | czytano: 2773

Konferencja naukowa "Mukowiscydoza - diagnoza i terapia"

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa gościła uczestników konferencji naukowej poświęconej mukowiscydozie.
Współorganizatorami wydarzenia był Instytut Nauk o Zdrowiu PPWSZ w Nowym Targu oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Konferencję, zorganizowaną w ramach VIII Europejskiego Tygodnia Świadomości Mukowiscydozy, honorowym patronatem objęli JM Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu prof. nadzw. dr hab. Stanisław Gulak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Jacek Juszczyński.
Rektor Stanisław Gulak otwierając konferencję odniósł się do problematyki leczenia mukowiscydozy z punktu widzenia etyka, podkreślając iż jedynym sposobem przedłużenia życia chorego jest niejednokrotnie przeszczep płuc.

Program konferencji obejmował szerokie spektrum zagadnień od rozpoznania choroby, poprzez pielęgnację i fizjoterapię chorych, aż po transplantację płuc. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się specjaliści, którzy na co dzień pracują i zajmują się chorymi na tę podstępną chorobę o podłożu genetycznym. Szczególną uwagę prelegenci przykładali do kwestii wczesnej diagnozy cystic fibrosis, opartej o badania przesiewowe noworodków, zaleceniom dla pacjentów, rodzin i personelu medycznego,a także metodom leczenia oraz rehabilitacji chorych. Konferencję zakończył pokaz filmu pt. Życie z M, przedstawiający codzienne zmagania z tym nieuleczalnym schorzeniem.

W konferencji, oprócz ponad trzystu studentów i wykładowców Instytutu Nauk o Zdrowiu, wzięli również udział mieszkańcy naszego regionu, zainteresowani pogłębieniem wiedzy na temat mukowiscydozy. Kontakt studentów z ekspertami w zakresie leczenia i rehabilitacji chorych na mukowiscydozę pomoże im z pewnością nie tylko zdobyć wiedzę na temat tej ciężkiej choroby, lecz także zyskać świadomość trudności i powikłań w jej leczeniu.

Mukowiscydoza to ciężka ogólnoustrojowa choroba o podłożu genetycznym. Źródłem choroby jest mutacja genu, który odpowiada miedzy innymi za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR. Organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, a przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Mukowiscydoza największe spustoszenie czyni w płucach chorego, prowadząc z czasem do ich całkowitej niewydolności. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się przeszczep płuc. Mukowiscydoza jak dotąd jest chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza, badania kontrolne, odpowiednie systematyczne leczenie rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.

Oprac. DPWiMKZ
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl