30.11.2016, 22:28 | czytano: 2012

Bezpłatne wycieczki edukacyjne z przewodnikiem „Lawinowe ABC”

Tatrzański Park Narodowy zaprasza szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z terenu powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego do uczestnictwa w bezpłatnych wycieczkach edukacyjnych „Lawinowe ABC”, pod opieką przewodnika tatrzańskiego – pracownika TPN.
W wycieczkach biorą udział uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich wraz z opiekunami, pod opieką przewodnika tatrzańskiego. Zakładana maksymalna liczba uczestników 1 wycieczki: max. 20 – 25.
Grupa uczniów pod opieką przewodnika tatrzańskiego wędruje bezpiecznym spacerowym szlakiem na Kalatówki. Po drodze uczy się interpretować tablice informujące o zagrożeniu lawinowym; przewodnik przekazuje podstawową wiedzę na temat zagrożeń zimowych w Tatrach, w tym lawin. Główne przesłanie wycieczki to: nabywaj wiedzę, unikaj lawin. Jeśli nie masz wiedzy ani umiejętności, nie idź zimą w góry lub idź wraz z kompetentnym przewodnikiem/instruktorem. Jeśli nabyłeś już wiedzę/umiejętności, planuj odpowiednio wycieczki. Wykorzystanie sprzętu lawinowe abc jest końcowym etapem górskiej edukacji. U wylotu szlaku prezentowany jest checkpoint wraz z wyjaśnieniem, do czego służy. Na Kalatówkach uczniom prezentowany jest zestaw lawinowy. W programie edukacyjna zabawa na treningowym lawinisku z wykorzystaniem zestawu lawinowe abc – symulacja akcji ratowniczej w formie zabawy – szukamy zakopanych detektorów. Przekazanie niezbędnej wiedzy na temat zestawu lawinowe abc w formie dostosowanej do wieku uczestników. Wskazane wykorzystanie centrum lawinowego – możliwość odbycia zabawy edukacyjnej na sztucznym lawinisku. Informacja na temat innych technik ratowania z lawiny – prezentacja plecaka lawinowego wraz z odpaleniem. Przewodnik tatrzański przybliża uczniom tematykę związaną z bezpieczeństwem zimą w górach. Dodatkowo podczas wycieczki przekazywane są informacje o Tatrzańskim Parku Narodowym i przyrodzie Tatr. Czas trwania: do 4 godzin. Na zakończenie każdy uczeń otrzymuje ulotkę „Uwaga Lawiny” oraz ew. inne materiały edukacyjne od TPN oraz Sponsorów akcji Lawinowe ABC.

Tematyka obejmuje następujące zagadnienia:
Ogólne informacje na temat zimowej turystyki górskiej i Tatr zimą
Ogólne informacje dotyczące zagrożeń zimą w górach, ze szczególnym uwzględnieniem lawin, oraz bezpiecznych zachowań zimą w górach
Ogólne informacje o przyrodzie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Wycieczki odbywają się przez całą zimę do końca marca. Najbliższe terminy na grudzień i styczeń:
grudzień – od 12 grudnia codziennie od poniedziałku do piątku (do świąt)
styczeń – codziennie od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni 15 – 21.01.

Prowadzący przewodnik – pracownik TPN: Małgorzata Kot
Wycieczki są bezpłatne. Szkoły organizują we własnym zakresie transport do Zakopanego. Liczba miejsc ograniczona. Zainteresowane szkoły prosimy o rezerwację pod adresem: aszymaszek@tpn.pl.

Akcja „Lawinowe ABC” odbędzie się już po raz szósty. Jej celem jest edukacja dotycząca właściwych zachowań zimą w górach oraz zwiększenie bezpieczeństwa turystów uprawiających zimową turystykę wysokogórską. Organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy we współpracy TOPR.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl