12.12.2016, 17:12 | czytano: 3272

Ruszyły biznesowe śniadania w PPWSZ

NOWY TARG. Odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Śniadań biznesowych", zorganizowane przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodow.
 „Śniadanie” przybrało charakter debaty, której motyw przewodni "Wiedza, umiejętność, kompetencje - oczekiwania pracodawców” służył zbudowaniu triady współpracy: student – uczelnia – pracodawca.
Debata z udziałem pracodawców, burmistrzów miast, przedstawicieli powiatowych urzędów pracy i innych instytucji oraz studentów i wykładowców Podhalańskiej Uczelni dotyczyła sytuacji na turystycznym rynku pracy. Przede wszystkim wypowiadano się na temat umiejętności i kompetencji absolwentów podhalańskiej uczelni, jakie powinni posiadać aby sprostać zmieniającym się wymogom tego specyficznego rynku pracy.

Rektor PPWSZ dr hab. Stanisław Gulak prof. nadzw. rozpoczynając debatę podkreślił, że z jego perspektywy, zarówno pracodawcy, włodarze, jak i pracownicy uczelni służą człowiekowi oraz regionowi. Poprosił, abyśmy tę służbę pełnili jak najlepiej „budując mosty” pomiędzy różnymi obszarami naszej działalności. Rektor Podhalańskiej Uczelni dodał, że współpraca z przyszłymi pracodawcami studentów PPWSZ ma dla niego wielkie znaczenie i traktuje ją bardzo poważnie.

Christophe Mańkowski, prezes Zarządu Thermaleo Sp. z o. o. podał przykłady rozwiązań przygotowania i kształcenia kadr dla branży turystycznej, jakie są stosowane we Francji. Podkreślał jednocześnie jak ważne jest przygotowanie przyszłych kadr do wykonywania swojego zawodu z pasją. Nawiązując do stosowanych rozwiązań Stanisław Gut, prezes Zarządu Witów Ski, podał przykład stosowanych w przeszłości i obecnie sposobów związania studenta z przyszłym zakładem pracy, np. przez fundowanie stypendiów.

 Potrzebę dostosowywania programów kształcenia kadr branży turystycznej do zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości zaakcentowali między innymi Agata Wójtowicz – prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej i Marcin Topór – współwłaściciel hotelu TOPORÓW.

Prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz zgodził się z potrzebą zmian, ale wyjaśnił, że na uczelniach obowiązują „kanony”, które nie są tak podatne na zmiany. Niemniej jednak zaprosił do wypracowania „kanonu sylwetki absolwenta PPWSZ” w obszarze turystyki.
 Głos w dyskusji zabrali również przedstawiciele Powiatowych Urzędów Pracy – Bogusława Pajerska i Jan Gąsienica-Walczak, przedstawiając możliwości wsparcia dyskutowanych koncepcji oraz proponując przedstawicielom studentów zakładanie własnej działalności gospodarczej.

 Głos przedstawicieli samorządów Rabki, Nowego Targu, Zakopanego i okolicznych gmin, najmocniej wyraziła burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, która m.in. wskazała rosnącą ilość osób starszych, a w związku z tym potrzebę utworzenia kierunku przygotowującego studentów do opieki nad tymi osobami.  
 
Uczestnicy „śniadania biznesowego” wyrazili zadowolenie, że doszło do takiego spotkania i przejawili wolę kontynuowania spotkań w celu wypracowania optymalnych mechanizmów współpracy.

Spotkanie zostało zorganizowane przy wsparciu Banku Zachodniego WBK i programu SANTANDER.
 
Tekst Mieczysław Karpiel, zdjęcia - Małgorzata Kram i Robert Maurer, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Jano.13.12.2016, 20:49
Cały czas pic na wodę fotomontaż a miała być Dobra Zmiana .
Jak widzę tego pseudo Senatora to już wszystko po staremu.
A odnośnie wyżerki szkoda czasu na przygotowanie dla nicponi.
kucharz13.12.2016, 17:24
w trzyletnich klasach o profilu zawodowym:
- kelner, kelnerka i kucharz małej gastronomii już można się uczyć
marek13.12.2016, 13:44
Kpina. PUP dawno powinni zlikwidować. Oni tworzą miejsca pracy tylko dla siebie . Pieniądze jeżeli są to tylko na początku roku i to nie dla wszystkich. A podatnik musi PUP utrzymywać przez cały rok. PO co i dla kogo? A studenci to niech się dobrze pani z UP przyglądną. Bo często ją będą odwiedzać.
absolwent13.12.2016, 12:27
A ja jestem ciekaw, czy uczelnia wie, co dzieje się z jej absolwentami? Niektóre uczelnie przeprowadzają takie badania, dzwoniąc do absolwentów z zapytaniem o ich aktualne zajęcie. Weryfikują tym przydatność danego kierunku dla społeczeństwa. Padła tutaj propozycja utworzenia nowego kierunku pod kątem opieki osób starszych. Noż k...a mać, na tej uczelnie kształceni są fizjoterapeuci, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Przedstawiciel każdego z tych kierunków będzie umiał opiekować się osobą starszą wybitnie! A może by tak kosmetologie rozbudować i kształcić panie magister od wsmarowywania kremu w twarz masowo, jak fizjoterapeutów? Gmach im wybudujmy! Przecież mgr kosmetologii tak brzmi dumnie :)

Ja mam propozycję następującą, w mechaniku utwórzmy następujące, trzyletnie klasy o profilu zawodowym:
- kelner, kelnerka, pomoc kuchenna - obsługa gastronomii
- konserwator powierzchni płaskich i wypukłych
- obsługi stacji narciarskich,
- obsługi spa
- kucharz małej gastronomii

I to wystarczy! Po co robić z ludzi licencjatów i magistrów jak i tak kończy się na wykonywaniu tego typu usług! Ile to jest zmarnowanych lat nauki! Przecież tego, co na tej uczelni uczą, można z powodzeniem uczyć się w szkole zawodowej zaraz po podstawówce!
franek13.12.2016, 11:02
Tanich pracowników potrzebują biznesmeny. To cala prawda. Nie chce się płacić ludziom, to brakuje rąk do pracy.
bazyl13.12.2016, 09:44
Bezproduktywne gadu-gadu żeby nie było ze nowy rektor nie ma pomysłu na reanimacje trupa jakim od lat jest uczelnia i kierunki które proponuje.Ten rząd nie zamierza zrobić nic dla małych i średnich firm co doprowadzi do sukcesywnego ich zamykania. Mało tego cały ciężar gospodarki spoczywa na tych małych i średnich ale tego pan Gulak też nie wie i zaprasza gadające głowy a nie tych co faktycznie mają coś do powiedzenia. W służbie człowieka i regionu. No populizm totalny. Ponoć maścią na bolączki zwane brak pracowników będą szkoły branżowe. I to ma choć trochę sensu. A to co mówi Gulok to niestety lanie wody.Z tego zboża ,mąki nie będzie. I dziwi mnie ta posiadówka rozprawki o turystyce w sytuacji kiedy Szczawnica zwalnia 70 pracowników a Rabka szuka chętnego na kolejne uzdrowiska. No jest jeszcze Zakopane .które zatrudnia pracowników głownie w sezonie i to na czarno . Tu są potrzebne programy rządowe żeby przeprowadzić zmiany. A programów NIE MA!!!
Obserwator13.12.2016, 06:52
A gdzie p.M.Olejnik, nie widzę jej?
KAJETAN WĘGIERSKI12.12.2016, 22:55
"A uczone obiady? znasz to może imię ?
Gdzie połowa nie gada a połowa drzymie
W których król wszystkie musi zastąpić ekspensa ,
Dowcipu , wiadomości, i wina, i mięsa "
na zgagę12.12.2016, 19:48
...tekst pułkownik Karpiel, wystąpienie pułkownik ksiądz Gulak, merytoryka generał Wójcik, a reszta wykonywać rozkazy ! Aż się troi w oczach od wojskowości. PS. Krzysiu Mańkowski i Gabriela Kierzyk ich nie będą wykonywać bo sami zarządzać nie potrafią, a przykładem jest rozpadające się Uzdrowisko Szczawnica i pracownicy do zwolnienia. Po śniadaniu może być zgaga - polecamy Ranigast.
Pijak12.12.2016, 17:56
Dlaczego nie zostałem zaproszony na te śniadanka ? Z chęcią zjadłbym z nimi kilka tych śniadań biznesowych a tak sami wszystko zeźreją żarłoki darmowej wyżerki
galerianka12.12.2016, 17:35
na śniadanko były parowy z biedronki
popieram zwrot12.12.2016, 17:31
to przedstawicieli Rady Powiatu Nowotarskiego nie było ?
czyli widać chcą odebrać co nie jest potrzebne PPWSZ
jestem za tym ... już starczy PPWSZ to ca ma
bo już tego nie może zagospodarować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl