21.12.2016, 20:18 | czytano: 1473

Niezapowiedziany sprawdzian udzielania pomocy

zdj. FB GP GOPR
W Małych Pieninach pod Wysoką samotny narciarz skiturowy stracił orientację i zszedł ze szlaku doznając przy tym kontuzji.
Taki scenariusz czekał na ratowników biorących udział w niezapowiedzianym treningu ratowniczym. Zajęcia w tej formie miały na celu sprawdzenie przygotowania ratowników do działań w warunkach zimowych jak i przećwiczenie i udoskonalenie komunikacji i współdziałania pomiędzy ratownikami biorącymi udział w takich działaniach.
Po odebraniu zgłoszenia i kontakcie telefonicznym z poszkodowanym na pomoc wyruszyły trzy grupy ratowników oraz ratownik patrolujący aktualnie szlak niebieski w Małych Pieninach. Dodatkowo do centrali w Rabce podano informację o prowadzonych działaniach i przećwiczono procedury wykorzystywane podczas realnych zdarzeń.

Ratownicy telefonicznie pomogli poszkodowanemu zainstalować aplikację RATUNEK, dzięki czemu w precyzyjny sposób mogli określić jego położenie w terenie.

Po dotarciu na miejsce, poszkodowany znajdował się w II stopniu hipotermii. Zaopatrzono uszkodzoną kończynę, zapewniono komfort termiczny i w noszach SKED rozpoczęto ewakuację. Z uwagi na stopień nachylenia terenu koniecznie było wykorzystanie technik linowych.

Podczas realizacji tego elementu przećwiczono w praktyce budowę stanowisk w śniegu za pomocą podręcznego sprzętu (narty, kijki, czekan).
Kontynuowano transport, aż do momentu, w którym w realnych działaniach poszkodowany został by przekazany ZRM.

W treningu brało udział 10 ratowników (w tym jeden z psem) oraz instruktor.

źródło: Grupa Podhalańska GOPR
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl