23.12.2016, 09:26 | czytano: 5055

Tak będzie wyglądał Park Archeologiczny Obłazowa w Nowej Białej

Urząd Gminy w Nowym Targu rozstrzygnął konkurs na koncepcję Parku Archeologicznego Obłazowa w Nowej Białej, w którym będzie można oglądać, unikatowe na skalę światową, odkrycia dokonane w jaskini Obłazowa.
Prace oceniała komisja konkursowa w składzie: mgr inż. arch. Maria Modzelewska - przewodnicząca Sądu Konkursowego, zastępca - mgr inż. arch. Marta Słotwińska -Kluska, członkowie: prof. dr hab. Paweł Valde, mgr inż. arch. Iwona Wojtas-Moś, mgr inż. arch. Jerzy Głodkiewicz, mgr Marcin Kolasa i mgr inż. Stanisław Żółtek.
Do konkursu zgłosiło się 36 pracowni, a ostateczni swoje prace w terminie złożyło 8. Przed ogłoszeniem wyników konkursu prof. Valde- Nowak mówił o światowej skali odkryć Obłazowej i szansie na ogromny rozwój turystyczny i promocyjny gminy, jaki wiąże się z powstaniem Parku Archeologicznego.

Sąd Konkursy przyznał nagrody dla 3 prac:

I miejsce zajęła firma MFA Biuro Architektoniczne Włodzimierz Tracz z Kielc- nagroda 25 000zł.

II miejsce zajęła Pracownia Projektowa „+ ARCHITEKTURA” mgr inż. arch. Maciej Kubicki Białka Tatrzańska – nagroda 7 000 zł

III miejsce zajęła firma p. Izabeli Sykta IDeeS Architektura i Krajobraz Kraków- nagroda 4 000 zł.
Przewodnicząca sądu konkursowego podkreśliła, że wybór był niezmiernie trudny ze względu na skalę i wagę odkryć w Obłazowej oraz na konieczność wkomponowania obiektów w wyjątkowe pod względem przyrodniczym i kulturowym miejsce. Jednak po przeanalizowaniu i sprawdzeniu ofert komisja nie miała wątpliwości o wyborze I miejsca. Doceniła również formułę konkursu jako najlepszej formy wyłonienia najlepszych prac koncepcyjnych.

Wójt Jan Smarduch przedstawił dalsze plany gminy związane z realizacją tego ambitnego zamierzenia oraz podziękował członkom Sądu Konkursowego oraz firmom, które złożyły swoje prace. Swoje podziękowania skierował również w stronę Wspólnoty Urbarialnej w Nowej Białej, sołtys wsi Krystyny Węglarz oraz radnego Pawła Długiego. Zapowiedział, że już 2017 roku gmina rozpocznie starania o przygotowanie dokumentacji i pozyskanie środków europejskich na budowę parku.

Źródło: UG Nowy Targ, oprac. r/
zobacz także
komentarze
abc12.07.2017, 09:26
Pomysł absolutnie bez sensu. Temat Obłazowej jest już ograny jak miesięcznice smoleńskie. W dodatku w interpretacji wyników badań jaskini popełniono liczne, wręcz szkolne błędy. A pawilon tylko zeszpeci krajobraz. Jeżeli wogóle pawilon to postawić go w Nowej Białej.
JA SIĘ PYTAM?04.01.2017, 12:11
Kto pozwoli na budowę takiego budynku na terenie zalewowym? Później będzie płacz i zgrzytanie zębów jak białka będzie wylewać, bo z tym nic się nie robi!!!!
Kierowiec janek23.12.2016, 21:54
Najpierw Panie Wójcie trzeba będzie posprzątać drogi z nawozu po zwierzakach bo wstyd jak przyjada turysty haha
turysta23.12.2016, 21:43
Czy ktoś słyszał o Obłazowej 30 lat temu? Ktoś znalazł tam ,,bumerang niby,,.No to będą korki nie tylko do Białki.
mieszaniec gminy NT23.12.2016, 14:25
nie no samej wysokiej klasy specjaliści się to wypowiadają, z tytułami naukowymi takimi jak Pan Prof. Valde- Nowak, wielkimi osiągnięciami i dorobkiem naukowym lub co najmniej z dyplomami architektów czy innych uczelni wyższych jak inni członkowie Sądu Konkursowego. I oczywiście jak zwykle wszystko jest źle i wszyscy kradną tylko wy jesteście ok. I przecież trzeba obrażać innych ludzi, a w niedzielę świąteczną iść ze złożonymi rękami i przyjąć komunię świętą. I oczywiście mają najwięcej ci, którzy z tym terenem pewnie wiele wspólnego nie mają. Bo tu wypowiedzieć mogli by się mieszkańcy Nowej Białej a oni przecież popierają tę cenną inicjatywę, wspólnota urbarialna która również to wspiera bo przecież wydzierżawiła grunt, Pan Profesor jako autor tych wspaniałych odkryć. A Wy Wasze zdanie oczywiście możecie wyrazić , ale czy koniecznie musi to być połączone z zawiścią i niepotrzebną ironią? I to nie ono będzie decydowało o losach tego cennego projektu i Bogu dzięki.
Gratuluję pomysłu i liczę na jego realizację. Bo ten projekt gdyby powstał miałby ogromne znaczenie dla rozwoju nie tylko Spisza, nie tylko Gminy Nowy Targ ale całego Podhala. Powstała by inwestycja która ma zupełnie inny charakter i stanowiła by doskonałe uzupełnienie oferty turystycznej Podhala.
Wspólczuję wszystkim hejterom! Jak można być takim człowiekiem? A na koniec życzę Spokojnych i pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia
ddd23.12.2016, 13:18
I po co to, miejsce starci urok i tyle ... wydawanie na bzdury .. niech to zrobią we wsi jak już coś
as23.12.2016, 12:46
a jeszcze co do tej koncepcji budynku to kompletna żenada taki to by pasował na wyciągu narciarskim a nie w miejscu naprawdę tajemniczym i wysoce cenionym w archeologi ale jak to się mówi "jak się posmaruje to się i jedzie"
as23.12.2016, 12:42
Nie dość że został zje...ny PRZEŁOM CZORSZTYŃSKI to następny chcą zje...ać ktoś znowu szuka koryta jednak idiotów nie brakuje
jaki , jaka , jakie23.12.2016, 12:15
Gdzie ja sie bedę tera wspinał . Babka przynajmniej na parkingu zarobi, tylko te krowy na dzikim spędzie wszystko zasrają ...
do turysty przez małe "t"23.12.2016, 12:00
ekolog?
ja umiarkowanie też, ale wolę Obłazową z ingerencją budowlaną - przynajmniej ktoś tam będzie ten kosmiczny syf regularnie sprzątał
zyga23.12.2016, 11:50
Nie ma jak szastać kasą ! Dlaczego ta pierwsza nagroda taka wysoka. Ciekawe za co to zamierzają wybudować. chyba ze składek spisoków bo UE już się określiła że za PIS-owskie popisy przy TK kran z kasą zakręci. I jak nic w przyszłym roku to zrobi.
Turysta23.12.2016, 11:44
Pięknie to wygląda. Bardzo podobne do budynków w Stonehenge. Porządnie wypromować i będzie durgie Stonhenge. Tylko, żeby ta paniusia nie kasowała już 7 zł za zaparkowanie na 5 minut!
Kurs skrócony do rynku23.12.2016, 11:15
A w NT do atrakcji należy pseudokomunikacja miejska, bangladesz przy Alejach, korki, ruiny lodowiska, dworca pkp i miasto obskurnej architektury obklejonej reklamami ze szczególnym uwzględnieniem rynku. Do tego smog. Brawo mieszkańcy, to wasze działania sprawiają że tak nadal jest bo nikt zewnątrz tego syfu nie robi.
...23.12.2016, 11:11
I brawo, ten region ma tak wiele do pokazania co autentycznie może być ogromną atrakcją a nie tylko parę wyciągów narciarskich i chińskie krupówki. Takie działania pokazują jak wyjść do turystów którzy szukają ciekawostek, ich na Podhalu nie brakuje tylko trzeba je sprzedać!
ZATKAŁOKAKAŁO23.12.2016, 11:02
nastała nowa era agroturystyki bielańsko-krempaszańskiej
teraz trzymać wójta za fraki i za słowo
turysta23.12.2016, 10:36
Nagle se ,,korytko,, przypomniało o Obłazowej? Zostawcie JĄ w spokoju ,nie mieszajcie JĄ w politykę i wasze posadki.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl