06.01.2017, 20:35 | czytano: 2226

Goście ze Wschodu dzielą się dzisiaj prosforą

ZAKOPANE. Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy, którzy spędzają święta Bożego Narodzenia na Podhalu, spotkali się w starym kościółku na Pęksowym Brzysku na Wieczerni – nabożeństwie wigilijnym odprawianym w cerkwiach.
W Zakopanem odprawił je proboszcz krakowskiej parafii prawosławnej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Jarosław Antosiuk.
W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych - zgodnie z kalendarzem juliańskim - obchodzi to święto 7 stycznia.

W cerkwi nie ma żłóbka. Wierni adorują ikonę Bożego Narodzenia, w której opowiedziana jest cała historia święta. Ikona wystawiana jest zawsze na środek świątyni.

js/ zdj. Józef Słowik
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Do Bogdana08.01.2017, 11:35
Studiowałeś historię? Chyba w swoim domu z podręczników Putina i ochrany carskiej. Poziom twoich wypowiedzi świadczy o prymitywnym podejściu do historii i tłumaczeniu wszystkiego " zmową żydowską". Koń by się uśmiał - może i ten w ludzkiej postaci Romka Giertycha, którego wyznajesz ! Ha, ha, ha, ha !
colargol07.01.2017, 21:09
Dobrych Świąt ruskim życzę! Żyjmy w pokoju!
Bogdan07.01.2017, 20:50
@Do Bogdana Skończ się blaznić. Studiowałem właśnie HISTORIĘ i wykłady na poziomie szkoły podstawowej są śmieszne. Polecam zaczerpnąć wiedzy a nie zasłaniać się paktem Ribbentrop Mołotow bo jest to wiedza na poziomie 4kl podstawówki.Poczytaj jakim sposobem Stalin został dyktatorem i jakiego pochodzenia była większa część oficerów NKWD a potem napisz coś z sensem
Do Bogdana07.01.2017, 15:17
I co z tego, że Stalin był Gruzinem?Doszedł do władzy dzięki Rosjanom i z ich pomocą mordował pół Europy. Zresztą nie on jeden. Co do września 39 oczywistym jest, że Niemcy wywołali tę wojnę, ale gdyby nie sojusz z sowiecką Rosją ( pakt Ribbentrop Mołotow , zapewne pierwszy o tym raz słyszysz) kampania wrześniowa mogła zakończyć się inaczej. Kończąc, dla rozgrzewki twoich szarych komórek podam dwie liczby: twoi rosyjscy Słowianie wywieźli na Sybir ok. 1,6 mln obywateli RP z Kresów, a potem - ogołocone z mężczyzn wsie kresowe modowali twoi słowiańscy bracia ( do 200 tyś bestialsko zamordowanych). Często Niemcy ratowali bezbronne polskie kobiety i dzieci przed "słowiańskimi"rezunami z UPA....
Bogdan07.01.2017, 11:44
@Do Bogdana O właśnie pisze o takich komentarzach jak twój.Bo w 1939...blbla.Po pierwsze Stalin był Gruzinem a po drugie nie zapomnij o Niemcach i Ukraińcach.Niemcy w ciągu historii więcej nam wyrządzili strat.Też jak masz byle okazję to wypominasz im 1939???
Do Bogdana07.01.2017, 08:52
Nie ma żadnej rusofobii narzuconej przez rząd ***. Rosjanie są z natury dobrzy, ale bardzo szybko potrafią zmienić nastrój i łatwo nimi manipulować. Przykład: Iwan Groźny Stalin, Putin. Tak więc nie bałamuć w głowach utopią o braterstwie słowiańskim i rusofobii.Popatrz na cios w plecy zadany Polsce 17 września 39 oraz na rzeż wołyńską...Oto jak wygląda twoje braterstwo Słowian.
kwk07.01.2017, 08:22
Coś ci się człowieku myli, jaki rusofobizm narzuca rząd. Od wieków nie układało się w naszych stosunkach jako państw, ale nie konkretnych ludzi. Jaki wpływ ma szary obywatel Rosji, Białorusi na politykę Putina, czy Łukaszenki.Przed II wojną światową, uciekających przez granicę do Polski Rosjan , którzy nie mogli już wytrzymać reżimu komunistycznego,nasi żołnierze ratowali, a ich żołnierze do nich strzelali.Jest to bardzo złożony problem i gadanie o rządzie i propagandzie świadczy o nieznajomości tematu.Ja na wakacjach w różnych krajach spotykam Rosjan,bardzo często rozmawiam z nimi i nigdy, nie wyczułam niechęci z ich strony z tego powodu, że jestem Polką, ani też nie widziałam aby Polacy mieli do nich zły stosunek
Bogdan06.01.2017, 23:10
Święta w Zakopanym.Przykład że nasi bracia Słowianie zza wschodniej granicy lubią nas odwiedzać a my lubimy gdy są u nas(nawet pomijając pieniądze) Na luzie mimo iż stać ich na wiele.Przykład iż mimo rusofobi narzuconej przez rząd my lubimy "ruskich".Oby tak dalej bo smutne było by się poróżnić przez "rząd i propagandę" Bracia Słowianie Wesołych Świąt!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl