08.01.2017, 15:50 | czytano: 1673

II Charytatywny turniej piłki nożnej „Łączy nas piłka” w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)

zdj. Andrzej Habina
W hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lipnicy Wielkiej odbył się charytatywny turniej piłkarski, którego celem była zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację małej Lenki Cholewy, która urodziła się z rzadką wadą nóg.
W akcję pomocy zaangażowanych jest wiele szkół z terenu Orawy i nie tylko. W trakcie turnieju zagrało dwanaście seniorskich zespołów piłkarskich. W finale zwycięzcy Wojewódzkiego Halowego Pucharu Polski, piłkarze Vivy Spajki, pokonali po rzutach karnych zawodników Technicznych 4:3. Trzecie miejsce przypadło drużynie Nauczycieli i przyjaciół.
Początkowo lekarze proponowali rodzicom Lenki nawet amputację nóg, jednak dzięki ich determinacji i pomocy ludzi dobrej woli dziewczynka może dziś chodzić. Dwulatka w ciągu roku przeszła aż sześć trudnych operacji – to jednak nie koniec zmagań o jej zdrowie. Aby mogła odzyskać pełną sprawność, musi poddać się jeszcze trzem poważnym operacjom: w przyszłym roku, za cztery i dziesięć lat. Leczenie wspiera wiele osób, szkół i instytucji.
Na najbliższą operację potrzeba ponad milion złotych, a jej sfinansowanie przez NFZ wciąż stoi pod znakiem zapytania. Rodzice dziewczynki wierzą jednak, że wszystko zakończy się pomyślnie, a ich córka będzie mogła żyć tak jak inne dzieci.

Więcej o małej Lence i jej postępach w rehabilitacji można dowiedzieć się na stronie internetowej: www.facebook.com/lenkacholewa.

Andrzej Habina
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl