11.01.2017, 18:40 | czytano: 5818

Nowe samochody dla OSP

Trzy ochotnicze jednostki straży pożarnej z naszego regionu - OSP Trybsz, OSP Rokiciny Podhalańskie i OSP Suche -otrzymają nowoczesne wozy strażackie.
W sumie 34 Ochotnicze Straże Pożarne z całej Małopolski otrzymają nowoczesne samochody i detektory gazowe. Wszystko dzięki rozdaniu środków w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska - samochody strażackie”. Umowy na sprzęt o łącznej wartości ponad 23 mln zł przekazał gminom wicemarszałek Wojciech Kozak. Unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 11 mln zł. Resztę dołożą gminy.
- Ochotnicze straże pożarne to nieocenione wsparcie dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie oni są pierwsi na miejscu zdarzenia czy wypadku. Nie zapominajmy też o tym, jak ofiarnie nieśli pomoc naszym mieszkańcom podczas ostatnich powodzi. Dlatego Zarząd Województwa Małopolskiego od lat wspiera ochotnicze straże pożarne – pomagamy remontować remizy, dofinansowujemy zakup specjalistycznego sprzętu i umundurowania. Teraz czas na zakup wozów strażackich – mówił podczas przekazania umów wicemarszałek Wojciech Kozak.

Dzięki projektowi „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” do 34 jednostek OSP w całym województwie (lista poniżej) trafią nowoczesne wozy strażackie. Każdy z nich jest przystosowany do akcji ratowniczych – mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów, są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Dzięki napędowi 4x4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Warto podkreślić, że samochody są też przyjazne dla środowiska – wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. W kabinie osobowej zmieści się
6 strażaków.

To nie wszystko – każda z OSP otrzyma też detektory, które pozwalają na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże to strażakom-ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu.

Sprzęt trafi do strażaków w trzech turach. Pierwsze 11 wozów strażackich dotrze do gmin do początku czerwca 2017 roku, kolejne 12 – do połowy lipca. Ostatnie 11 samochodów zostanie przekazane do połowy sierpnia.

Warto podkreślić, że nowe pojazdy trafią do tych OSP, które najbardziej ich potrzebują. Rozdzielając środki w ramach projektu komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. średnią liczbę interwencji
w latach 2012-2014, liczbę ratowników z odpowiednimi uprawnieniami, posiadany sprzęt, a także dotychczas otrzymaną pomoc.
Wsparcie nie byłoby możliwe, gdyby nie środki unijne. Projekt „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 11 mln zł. Resztę kosztów gminy pokryją z własnego budżetu.

Lista gmin (partnerów projektu):

Gmina Krzeszowice - OSP Tenczynek
Gmina Mogilany - OSP Mogilany
Gmina Michałowice - OSP Michałowice
Gmina Słomniki - OSP Miłocice
Gmina Sułoszowa - OSP Sułoszowa I
Gmina Charsznica - OSP Tczyca
Gmina Myślenice - OSP Głogoczów
Gmina Tokarnia - OSP Krzczonów
Gmina Koniusza - OSP Wierzbno
Gmina Niepołomice - OSP Niepołomice
Gmina Kłaj - OSP Kłaj
Gmina Biecz - OSP Biecz
Gmina Uście Gorlickie - OSP Gładyszów
Gmina Laskowa - OSP Laskowa
Gmina Limanowa - OSP Nowe Rybie
Gmina Dobra - OSP Dobra
Miasto Grybów - OSP Grybów-Biała
Gmina Stary Sącz - OSP Stary Sącz
Gmina Szczucin - OSP Szczucin
Gmina Borzęcin - OSP Borzęcin Dolny
Gmina Gromnik - OSP Siemiechów
Gmina Skrzyszów - OSP Łękawica
Gmina Rzepiennik Strzyżewski - OSP Rzepiennik Strzyżewski
Gmina Trzebinia - OSP Młoszowa
Gmina Bukowno - OSP Stare Bukowno
Gmina Klucze - OSP Bydlin
Gmina Zator - OSP Zator
Gmina Kęty - OSP Kęty
Gmina Wieprz - OSP Wieprz
Gmina Andrychów - OSP Sułkowice Łęg
Gmina Łapsze Niżne - OSP Trybsz
Gmina Raba Wyżna - OSP Rokiciny Podhalańskie
Gmina Zembrzyce - OSP Zembrzyce
Gmina Poronin - OSP Suche.

Źródło: UMWM, oprac. r/ na zdjęciu umowę odbiera wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Julek15.01.2017, 14:59
Szczepuś:
Ja myślę że strażacy z jednostek gdzie te auta trafią wiedzą kto im pomógł i zapewne przy uroczystościach przekazania auta to publicznie przyznają.
szczepuś13.01.2017, 22:43
już się zaczyna przepychanka czyja była zasługa ...
Władek12.01.2017, 19:55
Według mnie strażaka ochotnika powinno być tak; nowe samochody do jednostek zawodowych a po trzech lub pięciu latach przekazane do OSP. Jak widzę, że na Podhalu OSP mają po dwa, trzy i więcej wozów to zastanawiam się po co? Chyba tylko dla zaspokojenia ambicji i żeby było za co płacić.
,,<>,,12.01.2017, 10:26
popieram komentarz ,,drucha"należałoby się zainteresować bezpieczeństwem strażaków PSP Nowy Targ
fajerman12.01.2017, 09:29
Brawo dla nowotarskiego radnego samorządu wojewódzkiego Pana STANISŁAWA BARNASIA, bo głównie to Jego zasługa - Stanisławie - czapki z głów.
Wojtek12.01.2017, 09:16
Piękna inicjatywa i super sprawa. Gratuluje kolegom druhom nowych wozów. Niech służą jak najlepiej.
as12.01.2017, 08:36
BARDZO DOBRZE ŻE NOWE SAMOCHODY SĄ ROZDAWANE W JEDNOSTKACH OSP /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
jasiek...11.01.2017, 22:51
to strażacy z Trybsza mogli nie kupować swego czasu wysłużonego jelcza ale mogli kupić nowego mercedesa i by było - tylko że kto by im dołożył do niego. Bo przecież sami nic a nic ........ a z niczego nic nie ma
Nie wiem poco taki samochód do tej wymierającej i wyludniającej się wsi (statystyki to mówią) no ale to nie moja sprawa jako sąsiada :)
jaś11.01.2017, 21:56
po policji w Łapszach co dostała trzy nowe auta najwyższa pora dać strażakom w Trybszu za wysłużonego jelcza.Gratuluję niech służy dobrze i rzadko.....
Trybson11.01.2017, 21:39
Brawo Wójt Jamróz..oby ten wóz wyjeżdżał tyko na ćwiczenia.
Dh11.01.2017, 21:04
Druchu, a może raczej druhu, w życie wchodzi ustawa modernizacyjna dot. służb podległych MSWiA. Nic tylko korzystać. Realizowane cały czas są projekty współfinansowane ze środków unijnych, jeden z aktualnych dotyczy ratownictwa kolejowego. Szkoda że do Nowego Targu przyjdzie z niego wyłącznie przyczepa do kontenerów, bo to program z tego rodzaju, co wszystko można kupić, byleby był kawałek torów i uzasadnienie roli samochodu w szeroko rozumianym ratownictwie kolejowym. Inna sprawa to to, że w ubiegłych latach były dwa przetargi na samochody dla KP. Ten na GCBA unieważniono bodaj ze względu na brak ofert w terminie, a samochód GBAPr z przetargu centralnego decyzją "góry" trafił do Chrzanowa.
druch11.01.2017, 20:09
A w Nowym Targu Państwowa Straż Pożarna jeździć nie ma czym, samochody stare, jeden rozwalony....nawet na oponach oszczędzają....kierowcy boją się jeździć,przełożeni mają ludzi i ich bezpieczeństwo głęboko w d...ie! gdyby media się zainteresowały tematem może by coś drgnęło...przecież o bezpieczeństwo ludzi idzie. A może któraś OSP ma na zbyciu stare auto?
as11.01.2017, 20:08
Gratulacje wszystkim a w szczególności gminie Łapsze za kolejny nowy wóz w gminie życzy sąsiad z gminy Czorsztyn
:)11.01.2017, 19:24
Gratulacje wszystkim obdarowanym :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl