22.01.2017, 13:19 | czytano: 3095

Czytelnik pyta: "za co płacimy Spółdzielni Mieszkaniowej?"

"Droga Redakcjo bardzo proszę o publikacje mojego listu. Jest to dla mnie ważny problem. Mam pytanie, może ktoś z mieszkańców /czytelników odpowie mi na nie" - napisała w liście do Podhale24 nasza Czytelniczka.
Oto jego treść:
"Chodzi mi o działalność Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a dokładniej wielkość czynszu za mieszkanie w bloku. Po pierwsze parę razy pytałam w spółdzielni mieszkaniowej i nigdy nie uzyskałam wyczerpującej odpowiedzi na temat - jakie czynniki, usługi wchodzą w skład tzw. "eksploatacji", która wchodzi w skład czynszu mieszkaniowego i stanowi 1/3 kosztów mojego czynszu. Po drugie właśnie się dowiedziałam, że od wielu lat, co miesiąc - płacę na pokrycie kosztów działalności społecznej i kulturalnej prowadzonej przez Spółdzielnie w ramach Spółdzielczego Domu Kultury. Moje pytanie brzmi - czy ktoś mnie pytał o zgodę? Jakich działań? Nigdy nikt mnie nie poinformował o jakiś działaniach, nigdy nie byłam w tym budynku, nikt nigdy mi niczego w ramach moich pieniędzy nie zaoferował - a płacę od 15 lat miesiąc w miesiąc. I najważniejsze pytanie - czy mam obowiązek ponosić taką opłatę?".

opr. s/
komentarze
domin24.01.2017, 22:09
Wielka pozytywna zmiana odnosnie spzatania klatek na Maczka 5. Wczesniej trudno było spotkać osobę sprzątającą ,teraz jest czysto pachnąco.
Maria24.01.2017, 21:58
Mieszkanka ul.. sikorskiego .Drogi i garaże dobrze odśnieżone,nie mam żadnych zastrzeżeń .
mick23.01.2017, 19:50
@Nelly
Bzdury opowiadasz w wspólnotach jeśli jest dobry administrator i odpowiedzialny zarząd jest tanio i taniej niż w SM. Bloki powinny czym prędzej wychodzić z SM i same zarządzać i administrować.
Ogólnie SM nie powinno być to relikt jak ktoś zauważa dawno temu go nie powinno być.
mieszkaniec23.01.2017, 18:35
Szkoda tylko że nikt nie odpowiedział na pytania postawione przez czytelnika. Ciekawe dlaczego?
Tak wygląda rozmycie tematu. I po sprawie. A mieszkańcy jak nieświadomie płacili tak dalej będą płacić.
Wspólnota23.01.2017, 18:11
Jakobiszyn powinien działać na rzecz ekologii i geotermii a nie bezmyślnie walczyć z nią, bo tylko wtedy ograniczy możliwe kary które podrożą cenę z kotłowni węglowej.Dziś uchwalono uchwałę antysmogową zakazująca stosowanie miałów węglowych .Przecież to nie problem przypilnować kosztów nowej spółki żeby ograniczać już dziś cenę.
Chyba że nie bo nie .
Zdzisiu23.01.2017, 17:54
@Maria ja też mam 2 mieszkania i taniej jest NSM ;)
abc23.01.2017, 17:41
prezes niewygodny m.in. przeciwny jest geotermii.
no i jak nie kijem to pałka gościa, przykre.
BM23.01.2017, 16:03
Do Pani Sabiny
Zatem poczekamy jak Prezes Jakobiszyn zabierze głos i uświadomi nas co i jak.
A do niektórych zabierających głos w sprawie listu to widzę:
1. niektórzy w ogóle nie wiedzą czy mieszkają w zasobach Spółdzielni,ZGM czy może we wspólnocie.
2.Znam taki przypadek, że we wspólnocie dwa mieszkania nie płaciły dłuższy czas czynszu " bo oni nie mają z czego" wszystkim w bloku odcięli wodę i trzeba było wziąć kredyt komercyjny bo inaczej jak zapłacić? We wspólnocie wiele czynności wykonują mieszkańcy ale to musi być mała społeczność i znająca się osobiście
Sabina Palka23.01.2017, 13:44
do @BM

Nie ma powodu do niepokoju. W wyjazdowym posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele spółdzielni. Był m. in. prezes Jakobiszyn (widoczny na zdjęciu).
Dissper23.01.2017, 13:22
Kiedyś mieszkałam w części miasta, gdzie zarządzała wspólnota ZGM i nie dało się złego słowa powiedzieć! Klatki czyste, trawniki zadbane, zima odśnieżone - przynajmniej wiedzialamza co płacę. Teraz jestem w SpółdZielni i niestety jest tragedia,klatkę myją może raz miesiącu, brudno i w środku i przed blokiem, z żywopłotów wychodzą pokrzywy, a kidy się zgłosi usterkę to olewaja to! Żenada!
BM23.01.2017, 12:41
Może nie wiem wszystkiego o Spółdzielni ale się interesuję, to co wiem staram się przekazać przynajmniej sąsiadkom. Mnie niepokoi co innego, a mianowicie szykowane nam ogrzewanie z geotermii. Tym powinni zainteresować się mieszkańcy zanim nie będzie za późno, bowiem Radni zwiedzają siedzibę geotermii, coś tam się dowiadują, a mieszkańcy bloków jak są reprezentowani ja się pytam, czy Radni złożą nam sprawozdanie na jakimś zebraniu,przybliżą ceny, pomysły ? skoro nie chcą udzielać informacji nawet Prezesowi? a widzę,tak po babsku,że zamierzają uszczęśliwić tylko "blokersów" bo tam gdzie gaz (czyt. Stare Miasto) geotermii nie można. To ja się pytam kto ma sfinansować inwestycję? Jeśli jak słyszałam MPC płaci 1 mln. zł za 1/2 część dokumentacji to z jakich pieniędzy, czy nie z tych pozyskanych od bloków? Może te pytania są niedoskonałe, ale to nas nurtuje i liczę,że może ktoś sprostuje lub na nie odpowie.
Maria23.01.2017, 11:10
gorszej bzdury nie czytałam, mam dwa mieszkania jedno we wsppółnocie drugie w spółdzielni. koszty niestety we wspólnocie mam mniejsze.
Gość23.01.2017, 07:58
Ja tylko krótko i na temat spółdzielnia mieszkaniowa nas okrada ile się da
ian.23.01.2017, 06:24
lubicie narzekac na to co nie trzeba wszystko jest zle wszystko drogie alejak sie kiedy doczekamy oby sie to nie stalo ze bedziemy sami malowac klatki sami sprzatac sami dbac o to co teraz robi spoldzielnia to moze zrozumiecie co to znaczy troche logiki porozmawiajcie z tymi co tak maja to sie dowiecie ile nerwow kosztuja ludzi te wszystkie prace kolo bloku a to ten chory ten zagranica ten ma prce itd narasta problem z kolejka do sprzatania to tylko jeden z niewielu problemow wracajacdo spoldzielni wszystko mamy ze tak powiem wyprane ugotowane a te czynsze wcale nie sa az takie tragiczne biorac pod uwage to wszystko dzieki powodzenia...
Nelly22.01.2017, 22:57
Chwalcie Spółdzielnię Mieszkaniową bo naprawdę koszty macie Państwo dużo mniejsze niż we wspólnotach i w ZGM. A do czytelnika odpowiem podobnie jak Pani Barbara najlepiej chodzić na zebrania. Sorry ale tylu tu dyskutantów a na walnym zgromadzeniu garstka ludzi. Najbardziej mnie rozbawiła wypowiedź beka z typa. Miasto czy Rada nie mają wpływu na działanie spółdzielni mieszkaniowej, a członek spółdzielni MA!!!!
@wiosna, historyk brawo za wypowiedź.
ja22.01.2017, 20:24
A to c żart odśnieżnie proszę przejechać po ulicy Suskiego a potem pisać durne teksty bieda na nogach przejść a autem to już strach jechać zero pługu do dzisiaj.
paweł22.01.2017, 17:34
do ceperki czy nie można bez brzydkich wstawek. Wydaje mi się ze ludzie na jakimś poziomie nie powinni używać publicznie takich słów
obserwator22.01.2017, 17:30
Do pani Barbary
Konserwacje elektryczne? no trafiła pani jak... zwłaszcza te zrobione w piwnicach. Gratulacje dla zarządzających. Jeśli chodzi o walne zebrania owszem są ale taką farsę trudno znieść. A jeśli chodzi o koszty utrzymania Spółdzielczego Domu kultury to przyłączam się do tematu i bardzo chętnię posłucham dlaczego mieszkańcy mają płacić na utrzymanie czegoś z czego nie korzystają i nikt nie pyta czy chcemy za to zapłacić cz nie? Proszę o wyjaśnienie. Temat bardzo mnie zaintrygował i wydaje mi się że innych też powinien zaciekawić no chyba że mieszkańcy NT są tak bogaci że jest im wszystko jedno ile wydają pieniędzy.
fantastycznie ...22.01.2017, 16:34
Pani Majcherczyk tyle lat związana ze spółdzielnią mieszkaniową przyznaje, że nawet jej wiedza "nie jest doskonała". To co ma powiedzieć szeregowy członek spółdzielni?
Autorka listu wyraźnie napisała, że prosi o odpowiedź bo nie uzyskała jej w spółdzielni. Mnie to nie dziwi, bo też mam problemy w kontaktach z prezesem.

I co dostaje w zamian? Obelgi.

Co do @ceperki - przestań mącić w naszym mieście. Mieszkasz tu od lat więc mogłabyś chociaż spróbować spojrzeć na to miasto i mieszkańców życzliwie.
Historyk22.01.2017, 16:03
@też udziałowiec SM- proponuję również powrót do szkoły i powtórkę historii. Pierwsze spółdzielnie powstały w Anglii, a w Polsce pierwszym założycielem spółdzielni był Stanisław Staszic w 1816 roku. Proszę doczytać też o przedwojennej Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która jest wzorem dla dzisiejszych spółdzielni mieszkaniowych. Najłatwiej opluć i rzucić hasełko "komuna".
ceperka22.01.2017, 15:46
nie dali rady Jakobiszynowi w prosty sposób znaleźli niezorientowaną mieszkankę ? ... Bardzo śmieszne ... Tylko kurna scenariusz nudny, bo ciągle ten sam
Magda22.01.2017, 15:19
ja tez podłączam sie do pytania, dlaczego płacimy takie kwoty na ubytki wody??? Sprzątaczka też sprzata jak chce, ogólnie wcale czysto nie jest. na co ida te pieniadze? Administratorom sie nic nie chce, nie wiedzą nawet jak klatki wyglądają.
Barbara Majcherczyk22.01.2017, 15:05
PO pierwsze proszę odpowiedzieć komu Pani zadała pytania jakie umieszcza w swoim liście - personalnie i kto nie odpowiedział na nie. Po drugie są trzy drogi na uzyskanie informacji;
1. przychodzić na zebrania osiedlowe, które poprzedzają Walne zebranie Członków i wyjaśnić wątpliwości
2. Przyjść na Walne Zebranie Członków, które odbywa się corocznie w czerwcu i zadać nurtujące pytania jeśli przysłane każdemu członkowi zestawienia kosztów oraz całej działalności Spółdzielni jest niewystarczające
3.Zadać pytanie w siedzibie Spółdzielni Prezesowi, Vice Prezesowi,na pewno udzielą wyjaśnień
4. Zalogować się na konto NSM w Nowym Targu (uzyskawszy wcześniej login) gdzie jest pełna informacja co jest w Pani możliwościach skoro napisała Pani list i umiała go wysłać do redakcji
5. Skoro Pani prosi współmieszkańców o odpowiedź to podpowiem tak od siebie, może moja wiedza nie jest doskonała . Na koszty eksploatacji składają się między innymi; koszty obsługi księgowej (pracownicy program komputerowy, drukarki, papier do drukarki, ogrzanie pomieszczeń biurowych
Enerqia elektryczna
odśnieŻanie + usuwanie sopli na blokach
Konserwacje różne własne
konsenłacie zieleni - koszenie, przvcinanie
Konserwacie elektryczne
Konserwacie AZART
i wiele innych. Myślę, że zbulwersowały Panią koszty utrzymania Spółdzielczego Domu Kultury, ale to temat na inną dyskusję. Najlepiej chodzić na zebrania. Pozdrawiam .
też udziałowiec SM22.01.2017, 14:24
@beka z typa: naucz się najpierw czytać, czyli wróć do podstawówki ., a potem ***.Jak opanujesz czytanie , to zacznij to robić ze zrozumieniem . Czytelniczka pisze z zapytaniem do Spółdzielni , czyli do właściwego adresata, a ten kolokwialnie ja olewa. Spółdzielnie Mieszkaniowe to ostatni relikt, może jeden z wielu, poprzedniego ustroju panującego wszechwładnie od zakończenia II wojny . Traktuje swoich "udziałowców " z buta i tym razem także nie odpowiadając na listy z zapytaniami o wyjaśnienie problemu.

Naruszenie regulaminu. Moderator.
wiosna22.01.2017, 14:24
albo sobie kobieto statut poczytaj albo idź na walne zgromadzenie członków ale się nie chce to się nie wie
beka z typa22.01.2017, 13:48
Nie łaska zapytać w Urzędzie albo za pośrednictwem radnego? Przecież nikt nie udzieli wiążącej odpowiedzi za pośrednictwem serwisu internetowego.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl