24.01.2017, 23:28 | czytano: 2474

72. rocznica pacyfikacji Sidziny

24 stycznia 1945 r. Niemcy spalili w Sidzinie około 30 domów oraz aresztowali kilkudziesięciu jej mieszkańców, którzy początkowo mieli zostać rozstrzelani. Członkowie narodowego stowarzyszenia „Małopolscy Patrioci” po raz kolejny zorganizowali spotkanie, na którym upamiętniono to dramatyczne wydarzenie.
W niedzielne południe przy kapliczce Serca Pana Jezusa w Sidzinie-Sołtystwo zgromadziło się około pięćdziesiąt osób.
Przyszli na uroczystość związaną z 72. rocznicą pacyfikacji wsi oraz 154. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Po odegraniu przez członków zespołu „Holniki” nastrojowego utworu, głos zabrał przedstawiciel organizacji, który przybliżył obecnym przebieg pacyfikacji. Następnie obecny na miejscu kapłan poprowadził modlitwę dziękczynną za ocalenie życia mieszkańcom Sidziny. Po niej odwołano się do zrywu niepodległościowego sprzed ponad półtora wieku oraz przypomniano lokalne zasłużone postacie. Na zakończenie obchodów kapłan pomodlił się także za ofiary walczące o wolną Polskę. Pod kapliczką symbolicznie zapalono znicze, a na sam koniec odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”.

oprac. ah/ źródło: Małopolscy Patrioci
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kuba25.01.2017, 09:38
mam 50 lat pochodzę z Sidziny i przez te 50 lat nigdy nie pamiętam aby w szkole o tym mówiono !!! albo były jakiekolwiek obchody a przecież to 72 rocznica. Tylu dyrektorów, tylu miejscowych nauczycieli i cisza....
A gdzie MOK a gdzie wójt pochodzący z Sidziny,gdzie szkoła im Dzieci Zamojszczyzny gdzie OSP ??????
Smutne to.
gdzie byli do tej pory ?25.01.2017, 07:56
dobrze ze Małopolscy anie Polscy
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl